Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Diskuzní fórum Názory veřejnosti

Překvápko

Překvápko
Jiřina R. | 30.7.2009 (12:50)
Je pravda, že na slavnostech jsem byla naposled před pěti roky, ale jako holka, která vyrůstala na chodské vesničce jsem byla velice rozčarovaná. Dřív jsem nechyběla ani jeden rok, ale postupem času mi přišlo, že se ze SLAVNOSTI národopisné, udělala slavnost a pouť, jakou najdete téměř v každém okrese.
Kam se poděli hrdí Chodové, kteří se dovedli postavit jakékoliv vrchnosti ?? Ze slavností vždycky vyzařovala tato hrdost. My jediní jsme si ubránili svou identitu a pouť ke sv. Vavřinci byla chodská vizitka, kde toto bylo vždycky znát. Ne tak poslední roky. I zde bylo cítit moderní touhu stihnout všechno, zalíbit se politikům, ať už to k národopisné slavnosti patří nebo ne. Honba za penězi, vídeňský flašinetář před Chodským hradem a plné náměstí vietnamců v kamenných obchodech. Brr. Před pěti lety jsem se vracela otrávená a naštvaná a začala jezdit do Rožnova pod Radhočtěm. Učte se, jak mají vypadat národopisné slavnosti, dudáci!! Teď po šesti letech se chci vrátit a zjistit, co se ze slavností stalo. Jet domů, mezi hrdé a poctivé Chody. Najdu je ještě a budu moct synovi pyšně ukázat místo, kterému patří mé srdce ?? Nebo se zase budu stydět, že z krásné Vavřinecké slavnosti je sbírka čehokoliv a všeho, co k národopisným slavnostem ani nepatří !!?? Doufám, že ne. Vím, že bych se znovu už nevracela. Zdravím Jiřina R.
Re: Překvápko
MKS Domažlice | 31.7.2009 (09:30)
Dobrý den,
nevím, zda máte na mysli mezinárodní folklorní festival „Rožnovské slavnosti“, nebo festival slovenského folkloru v Rožnově „Janošíkov dukát“, ale na tom vlastně tolik nezáleží. V Čechách je mnoho vynikajících festivalů se skvělou atmosférou, ty se navzájem liší svým rozsahem, prostředím, programovou skladbou aj. V našem případě se jedná o propojení národopisné slavnosti s poutí, což je už něco trochu jiného a přináší to odlišný charakter např. od jiných srovnatelných festivalů u nás. Proto ke slavnostem patří i velmi rozsáhlý staročeský jarmark (tím myslím výlučně ten na náměstí a v ulicích Msgre.B.Staška a B.Němcové), včetně flašinetáře, který atmosféru staročeské pouti jen dotvoří. Pokud vyhledáváte folklor, navštivte některé z hlavních scén (zejména komorní scénu pod Chodským hradem, nebo sobotní program pódia u brány na náměstí, či nedělní koncert v letním kině – viz program). V každém případě bude atmosféra Chodských slavností vždy odlišná např. právě od poměrně klidného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Doufám, že si v programu vyberete a z Domažlic odjedete spokojená – v každém případě nás bude zajímat váš názor a dojem ze slavností (jak uvádíte po 6 letech) a budeme rádi za nové podněty v této rubrice.

S pozdravem
Kamil Jindřich, MKS Domažlice
Re: Překvápko
K.B. | 5.8.2009 (08:19)
Paní Jiřino, trochu mě zaráží, že v Chodských slavnostech chcete vidět spíš národopisnou slavnost, kterou se z původní Vavřinecké poutě snažila učinit padesátá a šedesátá léta. Ale bez ohledu na to Vás chci jakožto mnohonásobný návštěvník Chodských slavností (ač ještě nedávno bytem v Praze, nyní v Rokycanech) ujistit, že jejich tvář se zřetelně mění a před pěti (nebo šesti?) lety není dnes. Za tu dobu je mnohé jinak. Jsem přesvědčen, že je to především díky novému vedení domažlického Městského kulturního střediska, které je hlavním poředatelem. Nynější ředitel je totiž sám folklorista, aktivní muzikant a především mladý člověk s širokým kulturním rozhledem, nápady a elánem. Chodské slavnosti dostávají v posledních letech podstatně příjemnější tvář. Spojují skutečně pouť, jakou původně být měly (nad tím není třeba se pohoršovat), s folklórním festivalem, kterým být musí také. Z těch tisíců každoročních návštěvníků si tu každý (samozřejmě vyjma chronických prudičů) vybere, co je mu blízké. Jistě rozdíl poznáte a možná se i trochu zastydíte, že bez aktuální obeznámenosti nabádáte někoho, aby se učil jinde, když přitom právě odjinud by se mohli jezdit učit na Chodské slavnosti. Jsou jediné a jedinečné. Až se sama přesvědčíte, dáte mi za pravdu. A jsem přesvědčen, že Vám nemusí vadit ani "Vietnamci v kamenných obchodech", které - jak jistě sama uznáte - pořadatel dost dobře nemůže z jejich obchodů vyhodit a kteří mi připadají naprosto neviditelní za přebohatým děním vlastních Chodských slavností. Bez obav tedy přijeďte. Jezdí na ně návštěvníci až z Ameriky, nebojte se je tedy ukázat ani Vašemu synovi. Pokud nebudete spokojena ani tentokrát, ručím Vám za to, že to už nebude chybou pořadatelů, ale spíš tím potvrdíte, jak není možné zavděčit se úplně každému, pokud Chodové své slavnosti mají dělat opravdu hrdě a poctivě, jak po tom voláte. Ale přeji Vám raději, ať se Vám Chodské slavnosti líbí alespoň tak jako těm tisícům každoročních návštěvníků.
Re: Re: Překvápko
Jiřina | 17.8.2009 (14:05)
Milý pane Jindřichu, v mém příspěvku panu B.K. si možná přečtete, po čem se mi stýská. Ale teď ke slavnostem letošním. Domažlice za těch pár let prokoukly, mají krásně opravené domy, jak na náměstí samotném, tak i v okolních uličkách. Program na náměstí u brány a u hradu byl bez chyb a dokonalý. Dudáci jsou užasní a byli kdykoliv . Mrákovští vždycky nejlepší.
Koláče bych nechávala péct v chalupách, protože jen od cvičených venkovských kuchařek, chutnají tak, jak mají. Ale chápu, že v tomto množství to není možné. Ale vadí mi atmosféra. Úplně se vytratila ta, na kterou tak vzpomínám, ale za to pořadatelé nemohou. Ale Vy zase uznejte, že pokud chci mezi napružené a doutnající davy, nemusím jezdit až do Domažlic. Stačí MHD v Praze nebo fronta na finančáku u nás, ještě o víc než 150km dál do Orlických hor. Ale potěšující bylo pro mě vědomí, že na Chodsko patřím a jen jak to bude trošku možné, vrátím se zpátky. Slavnosti si už asi odepřu, ale na Domažlice nikdy nezanevřu. Tam, kde je moc lidí, to prostě pro mě není. A jen takový návrh pro městské zastupitelstvo. Co kdybyste si nechali na úřadě opravit fasádu ?? Máte krásnou kašnu, fakt se mi líbí, ale ta fasáda dělá tomu hezky opravenému náměstí docela ostudu. Pokud to máte v plánu a neznáte dobré a šikovné štukatéry, dejte vědět. Manžel uměleckou štukatéřinu dělá a s firmou jsou velice dobří( kostel v Pecce, zámek Potštejn, pražské Rudolfinum atd.) Jinak Vám přeju, aby se i nadále Vaše dílo dařilo a že se něco nelíbí mně, neznamená, že jiným u Vás není dobře. Pro mě jsou Domažlice přitažlivé mimo slavnosti, pro jiné v době pouti. Zdravím a přeju hodně úspěchů. Jiřina
Re: Re: Překvápko
Jiřina | 17.8.2009 (08:12)
Vážený pane K.B., Vavřineckou pouť si pamatuji už od útlého dětství a věřte, že jsme s rodiči nevynechali ani jediný rok. Je mi něco přes čtyřicet a mám ji zmapovanou mimo těch pěti roků, kdy jsem neměla hlídání pro syna, každoročně. V začátcích to byla skutečně pouť. Pouť, kdy jsme chodili všichni pěšky na kopec ke kostelíku a zúčastnili se poutní mše. Letos jsme se až tam nedostali, protože jsme měli před sebou téměř 400km domů. Bohužel, protože by mě zajímalo, jestli je ještě stále na krásném poutním místě odpudivá \"zoo\" se smradlavými zvířaty, která tam neměla co dělat a zvěř rušila průběh poutní mše. A co se týká letošních slavností. Program dudáků byl perfektní vždycky. Ovšem ke stánkům, pokud jsem chtěla, aby syn něco viděl, riskovala jsem jeho ušlapání lidmi, kteří bezostyšně kouřili v davech a kleli, jak pohani, vystrkujíc kohokoli menšího. Máte pravdu, je to v lidech. Zřejmě mi vyhovovala doba, kdy se o slavnostech ještě tak nevědělo a byla to krásná oslava, kde chodily babičky v nádherných nažehlených krojích, které u nevystupujících zmizely a kdy se tento svátek slavil jako svátek. A \"Vietnamci\" mi v kamenných obchodech vadí a vadili vždycky. Tak, jako v Praze na Malé Straně v koupených domech jiné národnosti. Co je české, má zůstat nám a máme si to hlídat, jako národní dědictví a ne to nechat napospas vietnamským brakům a jinému zboží, pochybné kvality. Ale abychom se vrátili k tématu: Chodské slavnosti jsem měla ráda komorní, kde jsem slyšela své nářečí, kterým sama občas mluvím, viděla chodské kroje, prezentovali se chodští psi, jako znova vyšlechtěné plemeno, hrály dudy, po chalupách se pekly koláče a byla to sláva, kterou žilo celé okolí. Jedl jste někdy pravý chodský koláč ??? Ten už dnes na náměstí neseženete. Takže jsme vzali syna, odjeli do Klenčí,Trhanova, vylezli na Výhledy a navštívili mou rodnou vesničku, 5km od Domažlic. A tam jsem našla to, co mi tak chybí. Vlídné a milé Chody, kroje alespoň při nedělní bohoslužbě, a velice příjemné přijetí tam, kde jsem byla téměř 20 roků DOMA. A pravý koláč, který se na jazyku jenom rozplývá. Možná jsem sentimentální, ale já jsem tam žila a vím, jak by to vypadat mělo, ale už nikdy nebude. A Domažlice synovi ukážu, až se zase časem vrátíme a nebudu mít strach, že ho někdo ušlape nebo se mi ztratí. A musím Vás ujistit, že z vesniček z okolí se lidé \"starousedlíci\" na náměstí také už neženou. Ptala jsem se. Takže jsem ráda, že tento pocit nemám jenom já a z Ameriky ať si klidně jezdí a lítají. Když budu chtít slyšet dudáky, tak jindy, třeba v Mrákově v hospodě, ale tato vřava pro mě už fakt není. To mi skutečně vyhovuje spíš ten Rožnov. Chodsko mám strašně ráda a vždycky mít budu a jsem pyšná, že jsem se tam narodila, ať už dnes žiju kdekoli, budu se tam stále vracet. Ale zcela určitě mimo termín jednoho srpnového víkendu. Zdravím J.
Re: Re: Re: Překvápko
K.B. | 21.8.2009 (00:31)
Paní Jiřino, nezlobte se, já jsem nějak nepochopil, co tím chtěl básník říci. Že je na Vás na Chodských slavnostech příliš lidnato? No to by snad mělo hovořit v jejich prospěch. Snad kvůli Vašim dojmům pořadatelé nezačnou po lidech střílet, aby jejich počet zredukovali podle Vašeho vkusu... asi by to měli vzít i s těmi vietnamci, aby Vám udělali radost... A zazpívat si do hospody může skutečně každý kdykoliv během celého roku, ale proč kvůli tomu snižovat dojem z Chodských slavností, kde se folklór předvádí "nekomorně" širšímu publiku prostě proto, že o to to publikum stojí? A rádo kvůli tomu přijede, když samo je zdaleka a nemá běžně možnost dotknout se chodského folklóru, tak jako místní z okolních vesnic, kteří během Chodských slavností zcela pochopitelně sedí doma (na to jste se jich ani nemusela ptát, to se dá předpokládat). A tuhle dobrou bramboračku jste nakonec dovařila kritikou fasády budovy městského úřadu. Víte, asi taková fasáda stojí nějaké peníze. Možná na ni chybí právě ty, které se úmyslně nevybíraly na vstupném, aby tak byly všechny programy dostupné komukoliv, včetně remcalů, pro které to ovšem nakonec vyjde jako házení perel sviním. Navzdory tomu je to přeci jen chvályhodný záměr, takže já raději oželím tu fasádu a teď už i tuto nanicovatou debatu. Víte, to všechno, o čem mluvíte, totiž nejsou problémy Chodských slavností. Jsou to Vaše problémy, Váš sentiment, vaše alergie na množství lidí. Takže správně nechte tedy na Chodské jezdit ty, kteří o to stojí, a vy jeďte, kam chcete. Ale takhle o tom psát bylo k ničemu, je to jenom Vaše věc. Pro mě i pro tisíce dalších byly letošní Chodské slavnosti opět na jedničku a pořadatelům i účinkujícím patří obrovský dík a obdiv. A Vám jenom sbohem.
Re: Re: Re: Re: Překvápko
Jiřina | 24.8.2009 (09:45)
Kolik stojí oprava fasády, vím naprosto přesně. Vlastníme dům, téměř stejně velký jako Ratibořický zámek a navíc krásně zdobený. Koupili jsme ho jako dezolát a během tří let opravili. Je památkově chráněný a v památkové zóně. Během tří let jsme získali na opravu fasády téměř 3/4 nákladů z dotací EU. A dále jen to, že jsem se Vám naskytla jako vhodný objekt k tomu, abyste si vylepšil svou samolibost. Poslužte si, když Vám to dělá dobře. Já na Vaše názory celkem kašlu. Oproti Vám mám tu výhodu, že jsem na Chodsku léta žila a znám tamější lidi.A Vy? Vy si klidně urážejte, sloh máte dobrý a já se tím bavím. Asi si jen nemáte na kom jiném srovnat ego. A jen tak mezi námi, pokud se mi program něčeho líbí, ráda za něj zaplatím.Je to normální všude. Nese to doba. Jen u nás se to prostě lidem nelíbí. Pokud mám peníze na to, abych je utrácela u stánků, za drahé ubytování a benzín, mám i na to, abych si koupila lístek na program. Už mě nebavíte. Sbohem.

Re: Re: Re: Re: Re: Překvápko
K.B. | 25.8.2009 (07:01)
Tak už jsem pochopil, co tím chtěl básník říci! Mluvil celou dobu jen a jen o sobě, nikoliv o Chodských slavnostech... Naštěstí ty jsou Vašimi popudlivými glosami nezničitelné. I Vám spánembohem.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Překvápko
Jiřina | 25.8.2009 (13:28)
Pokud je někdo popudlivý, pak Vy sám. Já jsem pouze prezentovala názor SEBE a nikoho jiného. Nejsem zvyklá mluvit za jiné. To bylo v kurzu před 20 roky. víte??!! A pokud se Vám moje názory nelíbí, jsou jen mé. Já Vám ty Vaše taky nerozmlouvám. A taky jsem se do Vás nezačala navážet, jako Vy do mě. Jste pro mě naštěstí cizí a jste mi fuk. Kvůli tomu, že se nějakému rejpalovi něco nelíbí, nemusím hned měnit názor, že? A nakonec, pokud si přečtete svou odpověď zpětně, Vy sám jste opovrhl a mávl rukou nad lidmi z okolí. Ale ono to je především o nich, nezdá se Vám?? A oni sedí doma. Blbý, co?? Zdravím Vás a Vaši jízlivou ješitnost a vymazávám tuhle nanicovatou diskuzi s Vámi ze své paměti. Mějte se a najděte si někoho jiného, kdo s Vámi bude ztrácet čas. J
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Překvápko
K.B. | 26.8.2009 (07:17)
Už bych býval nereagoval, ale v jediném se musím ohradit. Nad lidmi z okolí jsem rukou nemávl. Většina účinkujících byla totiž právě z jejich řad. Ti mají můj nezměrný obdiv. Proto je to o nich, jak píšete. Nečetla jste pozorně, co jsem psal já, nic z toho jste nepochopila... Není divu, jste-li zahleděna do sebe. Však i Vaší poslední glosou jste potvrdila, že celou dobu píšete jen o sobě a navařujete z toho další bramboračku. Nečekám nic jiného ani tehdy, pokud zareagujete ještě i na tato má slova. Já už ale pak dál pokračovat nebudu, i kdybyste vyslovila jakoukoliv další pošetilost. Je to skutečně ztráta času. Navíc si nechci spojovat s Chodskými slavnostmi tyhle Vaše zakyslé dojmy, když přitom sám se už teď na příští ročník netrpělivě těším. Je tam vždycky báječně, jako ostatně na Chodsku vždycky...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Překvápko
Job | 6.8.2011 (13:28)
Ad: Jiřina
Taky bych chtěl vymámit 3/4 nákladů na opravu svého baráku od EU ... Ale holt někdo v tom "umí chodit" a někdo ne.
Vaše příspěvky zavání nejen sentimentalitou, ale i jistou nadřazeností; možná by jste se hodila na poradce "řediteli zeměkoule", když tak dobře všechno víte, vážená. :-)

Zpět na přehled diskuzních fór | Zpět na přehled témat