Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Diskuzní fórum Názory veřejnosti

2012-bylo to dobré, mohlo to být i lepší

2012-bylo to dobré, mohlo to být i lepší
Marta Zemanová | 24.8.2012 (08:58)
Žili jsme kdysi 10 km od Domažlic, ale teď jsme daleko odtud a na Chodských slavnostech jsme nebyli mnoho let. Příjemné bylo upravené náměstí s opravenými domy, překvapením bylo to, že se nikam po městě neplatilo vstupné - to je snad až plýtvání! Každý by jistě rád zaplatil 30-50 Kč a nosil by "kytičku" na klopě, tak jako ji nosíváme, když je "měsíčkový den" proti rakovině. Byli jsme v D. v sobotu, když hrály na několika místech folklorní skupiny. Skvělí byli Chorvati a Francouzi pod hradem, a také Postřekovští odpoledne u brány. Dopoledne u brány zářil hlavně soubor Ondráš z Brna, zatímco v přímém přenosu pro ČRoPlzeň bylo toho chodského málo, a k tomu dost prázdných řečí. Přímo odpuzující byl pomocný zvukař, který pobíhal mezi krásnými kroji po jevišti i během programu ve vytahaném triku a v dlouhých žlutých trenclích, které už také dost pamatovaly! A také o přestávce, kdy se na pódiu střídaly soubory a přestavovala se aparatura, mohlo znít snad něco jiného než Helenka a její Sladké mámení....
Měli jsme radost, že opět vidíme výstavu modelovaných hub pana Sokola, na náměstí plném stánků jsme potkali dokonce pár starých známých (místních i z daleka). Škoda, že pěkný děkanský kostel na náměstí nemohl být otevřen: pár důchodců dobrovolníků by jistě zamezil případným krádežím a reprodukovaná varhanní hudba by poskytla unaveným poutníkům klid ke klidnému spočinutí a krátké modlitbě. Sama jsem se v tomto kostele v roce 1965 vdávala a chtěla jsem to tam znovu vidět jinak než přes mříže.
Hledali jsme mezi prodejními stánky na náměstí ty nejhezčí chodské koláče. Bohužel, ani ty !nejméně ošklivé! nebyly moc dobré - byly jako kdekoliv v Tescu. Vůbec toho ryze místního či aspoň západočeského bylo ve stáních málo. Byl to takový unifikovaný trh, který vidíme po celém Česku. Z podloubí zmizely staré zavedené obchody: Chodovia, Baťa, sklo, keramika, textil a úplety z Kolovče, zato všude vládne unifikovaný styl pilných Asijců s taškami, tričky, botami a hračkami.
A nakonec bych se velice přimlouvala, aby kulturní město D. sehnalo schopného hlasatele-hlasatelku do místního rozhlasu. Chaoticky seřazené informace mluvené překotně hlasem plným přebrebtů snad nemohly nikoho upoutat a nasměrovat.
Počasí bylo zrána docela studené, ale Moravané přivezli i medovou slivovičku, tak jsme si dali startovacího panáčka a hned bylo lépe; a později už bylo i teplo. V bistru "u Číňanů" jsme měli oběd bez čekání a později v jedné z pěkných zahrádek i dobrou kávu a zmrzlinu. Z věže bylo město moc pěkné a všechny drobné nedostatky se zdály mnohem menší. Odjížděli jsme k večeru spokojeni, ale mohlo to být ještě lepší!!!
MZem.

Zpět na přehled diskuzních fór | Zpět na přehled témat