Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Chodské slavnosti 2016 / VUS ONDRÁŠ

VUS ONDRÁŠVojenský umělecký soubor ONDRÁŠ

 

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je poloprofesionální umělecké těleso, které se věnuje prezentaci bohaté lidové kultury České republiky prostřednictvím hudby, zpěvu a tance, zachovává lidové tradice a buduje povědomí o kulturním dědictví našeho národa. Sídlí v České republice - městě Brně a jeho zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR.

Tento téměř stočlenný soubor s dlouholetou tradicí patří ke špičkám ve svém oboru a svoji historii začal psát již v roce 1954, tehdy pod názvem Vojenský soubor písní a tanců Jánošík. Po rozdělení Československé republiky v roce 1993 došlo k jeho přejmenování do současné podoby – Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ.

Soubor se skládá ze tří uměleckých částí – orchestru lidových nástrojů, taneční skupiny a dívčího pěveckého sboru. Tyto vzájemně se doplňující složky jsou tvořeny jak profesionálními umělci, tak amatérskými členy, povětšinou studenty brněnských vysokých škol.

Dramaturgie VUS ONDRÁŠ se zaměřuje na jevištní zpracování národopisného materiálu etnografických oblastí České republiky, inspiraci však hledá i v lidové kultuře sousedních národů či ve zcela jiných uměleckých žánrech. Vedle hudebně-tanečních pořadů malých nebo velkých forem, čerpajících z lidových tradic, soubor vytváří i celovečerní divadelní představení celého souboru s folklorní tématikou a dějovým námětem. Dále nabízí divákům hudební koncerty orchestru lidových nástrojů, vánoční koncerty či vystoupení cimbálové muziky k poslechu a tanci. Soubor uvádí také dětské výchovné programy. Díky své vysoké umělecké úrovni VUS ONDRÁŠ každoročně uskuteční kolem 200 vystoupení po celé České republice a reprezentuje naši zemi i v zahraničí (Japonsko, USA, Izrael, Francie, Finsko, Velká Británie aj.).

VUS ONDRÁŠ se snaží v rámci svých možností také pomáhat, a to zejména účinkováním na benefičních a charitativních koncertech, jejichž výtěžek je vždy určen na konkrétní druh pomoci.

Více: www.vusondras.cz [›]

 

 

 

 

ONDRÁŠ - CHODSKÉ SLAVNOSTI 2016sobota 13.8.201610.00 - OKÉNKO HOSTŮ - Taneční miniatury


Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

 

sobota 13.8.2016


16:00 - ZATOULANÉ POHÁDKY


Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]


sobota 13.8.2016


21:00 - PŘÍBĚH ZBOJNÍKA


Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

Detail [›]

 

Vojenský umělecký soubor ONRÁŠ

PŘÍBĚH ZBOJNÍKA

lidové taneční divadlo

 

Příběh zbojníka je lidové taneční divadlo Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ inspirované zbojnickou tématikou. Režisérem a zároveň jedním z choreografů představení je Martin Pacek. Dále na Příběhu zbojníka spolupracovali choreografové Hana Achilles, Rudolf Danajovič, Jan Malík a Ervín Varga, hudební dramaturg a aranžér Jiří Gužík, hudební aranžéři Jiří Mottl, Milan Puklický, Zdeněk Vejvoda a Róbert Lacko, výtvarník scény Jaroslav Milfajt či výtvarnice kostýmů Eliška Lupačová-Ondráčková.

Představení o šesti obrazech nabízí příběh o lásce, odvaze i falešném přátelství, ve kterém nechybí napětí ani překvapení. Ondrově lásce není přáno, vlivem nešťastné tragédie je odtržen od své milé a odveden na vojnu, kde na ni stále vzpomíná. Jeho přítel ho však stáhne na zběh a jejich život se stává neustálým útěkem. Co Ondru na jeho cestě čeká a setká se ještě se svou milou? Příběh zbojníka v sobě elegantním způsobem spojuje lidové tradice s uměleckým jevištním projevem. Jak už je u ONDRÁŠE zvykem, nezůstane u jednoho regionu, hrdinové zavítají do regionů Lašska, Valašska, jižních Čech, ale také do Maďarska.

Premiéra Příběhu zbojníka se uskutečnila 2. května 2015 v Janáčkově divadle v Brně.

 

Videoupoutávky:

https://www.youtube.com/watch?v=ESKDw1IbXI0

https://www.youtube.com/watch?v=oKyOSHagcLo

 

 

 

Libreto:

 

PROLOG a MASOPUST

Náš příběh začíná v malé vesnici na severní Moravě, kde právě probíhá masopust. Seznamujeme se s hlavním hrdinou našeho vyprávění, s mladíkem Ondrou, a jeho milou, kteří mají krátce před svatbou. Masopustní rej vede a organizuje Ondrův sok v lásce. S pomocí masopustních masek stále pár odděluje a snaží se Ondru vyprovokovat k přímé konfrontaci. To se mu nakonec na pozadí rituálu (soud s kozlíkem) podaří. Dojde k přímému souboji, který skončí tragickou a nešťastnou smrtí soka. Šokovaná vesnice a nešťastná milá sledují, jak Ondřeje odvádějí vojáci.

 

V UHRÁCH

Ocitáme se v Uhrách, kam Ondru odvedla vojenská patrola. Jako trest je mu vyměřena služba u husarů. Zde se setkává s krajanem Jožkou, který stejně jako on musí absolvovat základní výcvik. Ten je tvrdý a náročný, na jeho konci unavení mladí muži vysílením usínají. Noc a spánek jsou jedinou příležitostí ke snění a vzpomínání na své nejbližší a hlavně své milé, které jsou od nich daleko. I Ondřej myslí na milou a sní o tom, že jsou spolu, vidí ji všude, zjevuje se mu a zase mizí. Krásný sen je náhle přerušen. Přichází rozkaz k neodkladnému odchodu do bitvy. Jožka Ondru přesvědčí, aby spolu dezertovali.

 

ZBOJNICKÁ DRUŽINA

V horách naši dva uprchlíci narazí na dřevorubce, kteří v lese kácejí stromy. Zrovna za nimi přišly dívky s obědem a naši hrdinové se ocitají uprostřed jejich zábavy. Nejprve se vesničané na Ondřeje a Jožku dívají s nedůvěrou, ale to jen do chvíle, než jim oba přátelé prozradí, že jsou vojenští zběhové a chtějí se v lesích skrýt před husary. Valaši je přijmou mezi sebe a poskytnou jim úkryt. Pronásledovatelé jsou však důslední a Ondru s Jožkou nechtějí jen tak nechat proklouznout. Dojde k přímému souboji, ale k našim hrdinům se přidá pár odvážných mladíků, s jejichž pomocí husary přemůžou. Zrodí se zbojnická družina.

 

NA POUTI

Ondra svádí nejen boje reálné, ale i své vnitřní. Stále vzpomíná na svou milou, stále jí vidí, tančí s ní a představuje si, jaké by to bylo, kdyby nedošlo k té nešťastné tragédii. Jeho život bez ní pro něj nemá smysl. Zbojníci jsou na útěku, který je dovede až do dalekých Čech. V malém městečku se zrovna koná pouť, která večer končí zábavou v místní hospodě. Celá družina se nenápadně vmísí mezi místní za účelem jednak se pobavit, jednak obohatit. S překvapením však zjistí, že celá hospodská zábava je jen rafinovaná past. Ve chvíli, kdy je zábava v nejlepším, do hostince vtrhnou husaři a zbojníky pochytají. Ondrovi se na poslední chvíli podaří zachránit Jožku a společně utíkají.

 

SVATBA

Útěk je dlouhý a vyčerpávající. Ondrovi už docházejí síly a prosí Jožku, aby mu pomohl. V tomto okamžiku se ukáže pravý charakter Jožky, Ondrovi nepomůže, zanechá ho osudu. Ondra je sám. Jen jeho milá, či přesněji řečeno jeho představa je s ním. Přemýšlí o svém dosavadním životě, má pocit, že nestál za nic, že on sám nic dobrého nedokázal. Jeho samota je náhle přerušena příchodem vesničanů, Ondra zjišťuje, že se ocitl ve svém rodném kraji. Dva mladí lidé se velmi milují a chtějí se vzít. Jejich blízcí jim lásku nepřejí a zákonitě tak dochází ke konfliktu. V této chvíli zasáhne Ondra a svatbě dvou milenců už nic nebrání. Náš hrdina zůstává sám…

 

EPILOG

 

 

 

Tvůrci:

 

Námět: Čestmír Komárek, Hana Maděrová
Scénář a režie: Martin Pacek

Hudební dramaturg: Jiří Gužík

Scénografie: Jaroslav Milfajt
Návrhy kostýmů, rekvizit: Eliška Lupačová-Ondráčková

Choreografie: Hana Achilles, Rudolf Danajovič, Jan Malík,

Martin Pacek, Ervín Varga

Hudební úpravy a kompozice: Jiří Gužík, Róbert Lacko, Jiří Mottl, Milan Puklický, Zdeněk Vejvoda

Produkce: Čestmír Komárek

Asistent režie: Martin Krajňák

Asistenti hudebního dramaturga: Antonín Špaček, Jaromír Kučera

Asistentky návrhářky kostýmů: Lucie Fabišiková, Jana Měchurová

Asistenti choreografií: Zuzana Čuhová, Rudolf Danajovič, Lucie Fabišiková, Martin Krajňák, Martina Krpešová, Martin Rezek, Lucie Tomášková