Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Chodské slavnosti 2018 / Učinkující

Účinkující

NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

Detail [›]

„Potřekovská chasa, jaká je to krása, dyž vona zatupá, šechno se votřásá!“
http://www.postrekovo.cz/ [›] 

 

 

Detail [›]KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA
KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KDM vznikla v roce 1955. Za více jak 60 let získala nejvyšší uznání a ocenění nejen doma, ale i za hranicemi. S KDM natočila chodské písně pro rozhlas řada nejlepších zpěváků a zpěvaček a v roce 2015 oslavila 60. výročí založení.
http://www.kdm-cz.eu/

 

DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

DDM patří k předním souborům prezentujícím chodskou dudáckou hudbu v různých stupních úpravy. V roce 2014 oslavil neuvěřitelných 20 let své existence.
Většina jejích členů jsou profesionální hudebníci, kteří hudbu vystudovali na konzervatořích a vysokých hudebních školách, v současné době někteří z nich působí jako pedagogové a výkonní umělci. Zpěváci Domažlické dudácké muziky se st

Detail [›]
ali v roce 2007 Laureáty festivalu ve Strážnici za výjimečnou interpretaci chodské lidové písně.
Za dobu své existence navštívila DDM více než polovinu evropských zemí včetně Ruska a Pobaltí a absolvovala úspěšná
mimoevropská turné po USA a Japonsku, vydala svá dvě profilová CD a na mnoha dalších se podílela. Posledním CD jsou chodské koledy, které natočila pro Český rozhlas v roce 2013.
http://www.dudacka.cz/

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV
DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

„Potřekovo pěkná ves, haldom taldom haldom dom, hukous divči kapzu pes, haldom taldom haldom dom.“
http://www.postrekovo.cz/ [›]

 

 

 

 

 

 HALTRAVAN

Mužský pěvecký sbor Haltravan z Klenčí pod Čerchovem má devět členů. Byl založen v roce 1984 sólovými zpěváky Albertem Švecem a Oldřichem Heindlem. Písničky, které zpívá na svých vystoupeních, patří do zlatého fondu chodské kultury. Jsou to chodské lidové písničky ze zpěvníku Mistra Jindřicha Jindřicha s doprovodem chodských dud a jiných lidových nástrojů, upravených pro mužský sbor. Písničky pastýřské za doprovodu zvonků a selského nářadí. Vojenské písničky za doprovodu holí a některé v doprovodu famfrnochu. Mužský pěvecký sbor Haltravan své písničky, kterých je nezpočet, zpívá po celé České

 

 

CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA

Chodský soubor Mrákov byl založen v roce 1961 a od té doby seznamuje posluchače s lidovou kulturou dolního Chodska při vystoupení na různých slavnostech a folklorních festivalech u nás i v zahraničí.
http://www.mrakovskysoubor.cz/ [›] 

 

Detail [›]

 

 

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK
DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

Dětský soubor Mráček vznikl v roce 1989. Šíří krásy krojů, písní a tanců chodského kraje. Soubor má vlastní dudáckou muziku. Členskou základnu tvoří děti 5 – 15 let.

Mráček příležitostně vystupuje na různých kulturních akcích. Každoročně nás můžete vidět na Chodské hyjtě v Mrákově, na Chodských slavnostech v Domažlicích a na MFF v Klatovech.
Pásma, která předvádíme, jsou zaměřena na zvyky a hry dětí na Chodsku vztahující se k různým ročním obdobím, např. „Dětské vánoce na Chodsku“, Muzikantská Cecilka, “Pikšvonc“ – hry na pastvě. Má také vlastní dudáckou muziku, kteří si říkají DRÁTENÍCÍ.
V roce 2014 jsme úspešně oslavili 25. výročí založení souboru.
http://www.mracekmrakov.unas.cz/

 

Detail [›]SESTRY KUŽELKOVY
SESTRY KUŽELKOVY

SESTRY KUŽELKOVY (MARIE FREIOVÁ A JANA HOJDOVÁ)

Se svými potomky již ve dvou generacích prezentují chodské písničky v dvojhlase a trojhlase s doprovodem duo dudy, housle - dudy i a capella. Mezi nejoblíbenější patří písně s lyrickým námětem. 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA
DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

V listopadu 2000 byla založena nová dechová kapela s názvem Domažličanka, kapelníkem se stal Jan Mleziva z Domažlic. Její repertoár je velmi široký, od písniček dechových, tanečních až po písničky jiných hudebních žánrů.
http://domazlicanka.cz/

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DUPALKA
DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

Dechovka působící v západočeském regionu již více než 15 let má ve svém repertoáru nejen písně z chodského kraje, jižních Čech a Moravy, ale i taneční a populární skladby.
http://www.dupalka.wz.cz/ [›] 

 

 

 

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA HORALKA
DECHOVÁ HUDBA HORALKA

DECHOVÁ HUDBA HORALKA

Kapela vznikla před 34 lety, založil ji Karel Bastian spolu s Václavem Wiesnerem. Současným kapelníkem je Josef Kubalík. Tato dechová hudba hraje na koncertech, slavnostech, tanečních zábavách a plesech a také na festivalech dechových hudeb, např. v Trhových Svinech, Třeboni, Soběslavi atd.
http://www.horalka.webz.cz/

 

 

Detail [›]DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“
DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

Dechový orchestr „Liduška“ ZUŠ Domažlice se s úspěchem, stejně jako folklorní soubory, účastní různých koncertů, festivalů a soutěží. Orchestr se stal zásobárnou hudebníků, kteří doplňují i zakládají vlastní dechové hudby. 

 

 

 

  

DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA

 Dechová hudba Vrchovanka z Mrákova u Domažlic, s kapelníkem Petrem Němcem, byla založena v květnu roku 1995 za pomoci pana učitele Stanislava Švandrlíka.

V této dnešní podobě v počtu dvanácti stálých členů hraje od roku 2005. S věkovým průměrem 30 let je nejmladší dechovkou na Chodsku. Je to amatérská kapela složená převážně z bývalých žáků ZUŠ v Domažlicích. Sólovými zpěváky jsou Martina Pincová, Jana Randová, Marta Růžková, Jiří Kupilík a Petr Němec. Kapela účinkuje na různých festivalech, koncertech, plesích a zábavách, převážně v západních Čechách.V jejím repertoáru je jak dechová tak i taneční hudba.V roce 2008 Vrchovanka natočila svoje první CD, na kterém můžete najít 20 písniček z Chodska, z jižních Čech i z Moravy.
http://www.vrchovanka.unas.cz/

 

Detail [›]

 

 

 

 

 

 


Dechová hudba HÁJENKA pod vedením Miroslava Palečka

Dechová a taneční kapela Hájenka začala třetí desetiletí svého účinkování s novými muzikanty a zpěváky. Složení kapely je převážně z mladých muzikantů a někteří z nich si hudbu vybrali jako své povolání. Repertoár kapela doplnila písničkami, kterými by chtěla potěšit starší i mladší generaci.

 

Detail [›]

 

Dechová hudba STAVOVANKA pod vedením Jana Votruby

Malá chodská dechovka „Nová Stavovanka“ Jana Votruby navazuje na třicetičtyřletou činnost netradiční chodské dechovky Stavovanka Jana Votruby. Kapela začíná novou sezónu v květnu 2018.

Základním repertoárem jsou stále písničky z Chodska a skladby králů české dechovky v podání muzikantů a hostujícího sólisty p. Josefa Oplta z Prahy. Kapela nyní působí v obsazení pěti hudebníků – křídlovka, baskřídlovka, tuba, bicí a akordeon. Součásti všech vystoupení budou instrumentální sólisté a hostující zpěvačky a zpěváci.

 DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA


KRAJANKA

Krajanka je dechová kapela špičkových profesionálních muzikantů z Prahy. Vznikla v roce 1990 a od počátku je kapelníkem KRAJANKY Václav Hlaváček. Koncerty doma i v zahraničí, účinkování v televizi a rozhlase, řada Mg kazet a CD disků a vítězství ve finále Polka-fest 1993 hovoří o úspěších, které zařadily Krajanku mezi špičkové dechové orchestry Čech a Moravy. Muzikanti a zpěváci vytvářejí báječnou atmosféru. Tím si KRAJANKA získává přízeň stále více posluchačů. Přesvědčte se i vy o kvalitách kapely, která má v repertoáru jak lidové písničky, tak i dixi a tradicionály.

 

Detail [›]

 

 

 

 

 

ŽENSKÝ PĚVECKÝ SBOR CANZONETTA Z DOMAŽLIC

Sbor má více než 20 členek a letos slaví 20 let. Repertoárem se skládá od barokní muziky, klasiky, lidovek, folkóru až po muzikály a spirituály. O Chodských slavnostech vystoupí v pořadu Bulačina pod Chodským hradem.

 

 


Soubor písní a tanců JISKRA

vznikl v roce 1958 v Plzni. V současné době je tvořen 3 složkami - taneční, pěveckou a hudební, celkem 40 členy. Od počátku svého působení se věnuje zpracování a interpretaci folkloru jihozápadních Čech, především rozsáhlých národopisných oblastí Plzeňsko, Chodsko a Žinkovsko.

V repertoáru souboru se nachází lidové písně a tance jednotlivých národopisných oblastí prezentované v několika typech krojů. Muzika vychází z původní dudácké a štrajchové muziky, choreografie tanců je postavena na základech původních lidových zvyků a tanců, mírně stylizovaná. Soubor do svých programů zařazuje tance kolové, figurální i tance, které humornou formou znázorňují některá tradiční řemesla (tanec cihlářů, ševců, šenkýřů, ...). Ucelená taneční pásma tematicky vycházejí z rodinného a kalendářního cyklu a zvyklosloví.

Soubor písní a tanců JISKRA se pravidelně účastní mezinárodních folklorních festivalů nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Detail [›]

 Gaudeamus VŠE

Svou tvorbou se Gaudeamus zaměřuje na jevištní zpracování českého lidového umění. Ve svých pořadech se snaží propojovat tradice se současností a oslovit tak i dnešního diváka. Repertoár souboru je příznačný svým neobvyklým a někdy až překvapivým zpracováním, humorem a velkým zaujetím všech interpretů. Svůj podíl na tom nesou tvůrčí profesionálové, kteří jsou ochotni se souborem spolupracovat a dodávají tolik potřebnou sebedůvěru. Celkový dojem z představení umocňuje výtvarné ztvárnění využívající krojového bohatství souboru. V současné době má soubor na repertoáru jak jednotlivá taneční a hudebně pěvecká čísla, tak hudebně taneční tematické pořady, které snesou měřítka umělecké práce. Mezi jejich nejvýznamnější autory patří choreografka Alena Skálová, jejíž postavení ve vývoji tanečního umění u nás je výsadní a pro danou sféru vůdčí a nezaměnitelné. K současným spolupracovníkům patří především choreograf Martin Pacek, manželé Sršňovi a David Slouka jako autoři hudebních úprav, režisérka Jaroslava Šiktancová a výtvarnice Helena Pěkná. Repertoár však již tvoří také čísla, představující vlastní souborovou tvorbu. Jejich autory jsou muzikanti Marek Janata, Milan Buňata a vedoucí taneční skupiny Věra Fenclová, s výtvarnicí spolupracuje členka taneční skupiny Zdislava Kasalová st. a na několika choreografiích se podílel soubor společně. Z hlubší historie soubor rád vzpomíná na spolupráci s Františkem Bonušem, Milenou Moravcovou, Janou Hoškovou, Janem Novenkem, Lenkou Homolovou, Mario Klemensem, Miroslavem Císařem či Milošem Černým. Gaudeamus byl hostem mnoha festivalů v České republice, navštívil v minulosti patnáct zemí Evropy a na svých cestách získal mnoho ocenění.

 

 

SOUBORU PÍSNÍ A TANCŮ VYSOČAN HLINSKO

Počátky folklórního souboru Vysočan sahají do roku 1981. Tehdy při příležitosti "Kácení máje" účinkovalo osm manželských párů ve vypůjčených krojích s repertoárem "Česká beseda".

Díky prvotnímu nápadu vznikl soubor, který se během uplynulých tří desetiletí přeměnil v sehranou skupinu nadšených tanečníků a hudebníků, kteří vystupují s pestrým repertoárem lidových písní a tanců z Vysočiny.

Dnes soubor Vysočan sdružuje 20 tanečníků a tanečnic pod vedením uměleckého vedoucího Josefa Dospěla. Kapelník Miroslav Teisler vede soubor 12 hudebníků a zpěváků. O organizaci celého souboru, který dnes vystupuje pod záštitou města Hlinska, se stará Milan Slavík.

 

CIMBÁLOVÁ MUZIKA FRIŠKA KYJOV

Naše cimbálová muzika vznikla jako doprovodná muzika národopisného souboru Kyjovánek. Jako kompletní CM jsme poprvé vystoupili na Slováckém roku 2003. Hrajeme lidové písně převážně z Kyjovského dolňácka, ale láká nás zahrát si písničky z jiných regionů, jak moravských, tak i slovenský, maďarský nebo i rumunských. Se souborem jsme objezdili řadu festivalů, kde se nám dostalo mnohých uznání a ocenění. Za zmínku určitě stojí, že v letech 2003, 2005, 2007, 2009 a v roce 2011 jsme s Kyjovánkem postoupili do celostátního kola přehlídky dětských souborů, kde jsme 4x získali zvláštní ohodnocení. Z festivalů se souborem za zmínku stojí festivaly ve Strážnici, Mistříně, Liptále, Luhačovicích, Domažlicích a taky vystoupení při návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně. Ze zahraničních zemí to bylo Slovensko, Srbsko, Itálie, Německo, Francie, Chorvatsko, Rusko nebo Taiwan. Kromě doprovázení různých souborů nejen z našeho regionu vystupujeme samozdřejmě i samostatně, a to jak na různých přehlídkách a festivalech, tak i na koštech vína, hodových zábavách či na soukromých akcích. V roce 2009 jsme svým hraním doprovodili i vyhlášení vítězů ankety Vesnice roku 2009 v Luhačovicích. V posledních letech taky pravidelně doprovázíme oblastní kola soutěže dětských zpěváčků. Za svou existenci a úroveň, které se nám podařilo dosáhnout vděčíme bývalé vedoucí Kyjovánku Hance Vašulkové, Laďovi Sedláčkovi a v neposlední řadě panu Radku Zapletalovi, který pro nás spoustu krásných písní upravil. Některé z nich jsme v roce 2008 nahráli na CD Hrajte ně husličky. Současným vedoucím cnaší muziky je primáš David Vašulka. Nejnovějším počinem cimbálové muziky je natočení CD "Veselo v Kyjově!" které jsme vydali v roce 2013 ke svému 10. výročí.

 

 

Malá česká muzika Jiřího Pospíšila

V roce 1982 se kapela osamostatnila a na počest svého kapelníka přijala název Malá česká muzika Jiřího Pospíšila. Kapela se zaměřila na lidovou hudbu a písně z různých českých regionů, především z jižních Čech, okrajově i z Moravy a Slezska. Od počátku vytvářela komponované pořady v návaznosti na výroční zvykosloví (Vánoce, Velikonoce), poetiku ročních období v písních a v drobných slovesných útvarech (říkadla, humorky, pranostiky, krátká vyprávění), věnovala se i baladickým útvarům. Od Jiřího Pospíšila převzal roku 2004 vedení muziky flétnista a zpěvák Jakub Sršeň, v současnosti muziku od prvních houslí řídí Růžena Sršňová. Autory hudebních úprav jsou Jiří Pospíšil, Jaroslav a Josef Krčkovi, Zdeněk Bláha, ze současných členů kapely Vojtěch Kouba, Jan Vrkoč, Jakub Sršeň a Růžena Sršňová. Muzika si za 55 let veřejného působení vytvořila vlastní interpretační styl, který ji právem řadí mezi přední české soubory.

 

Folklórní soubor Úsměv Horní Bříza

Psal se rok 1958 a vesnice Horní Bříza v okresu Plzeň-sever si zapsala do své kroniky nový přírůstek - folklórní soubor Úsměv. Do kolonky "otec" se podepsal hornobřízský rodák, hudební redaktor ČR Plzeň, Zdeněk Bláha, kterému zdatně pomáhala čtrnácti členná skupina tancechtivých dívek a chlapců. Bohaté muzikantské a taneční zázemí okolí Horní Břízy, Dolnobělska, Plaska, Kralovicka a Plzeňska se stalo studnicí, ze které Úsměváci pili plnými doušky. Postupem doby vytvářeli svůj vlastní interpretační styl, na němž bylo zcela evidentní, z kterých folklórních kořenů vyrůstá. V češtině slovo úsměv navozuje radost a proto i hornobřízský Úsměv se snažil přinášet na jeviště vtip, veselost a dobrosrdečný humor. Z takových tradičních optimistických pramenů vybírá dodnes.

Díky výborné kapele, znamenitým zpěvákům a interpretačním schopnostem tanečníků se soubor vypracoval mezi naše nejlepší folklórní kolektivy. V době konání celostátních folklórních festivalů v sedmdesátých a osmdesátých letech jako jediný soubor získal dvakrát hlavní cenu - v Popradu a v Košicích. I v dalších ročnících patřil k oceněným ať už za režii, nejlepší muziku či choreografii.

Svůj vyhraněný styl a repertoár prezentoval soubor s úspěchem také na mnoha mezinárodních festivalech a zájezdech po Evropě. Společně s moravským Kunovjanem také připravil celovečerní koncert pro prestižní festival Pražské jaro 1997. Soubor se prezentoval také samostatnými pořady v televizi, je zachycen i na několika video-záznamech.

 

PLZEŇSKÝ MLS

Je skupina muzikantů a zpěváků, která se vytvořila v roce 2009 kolem upravovatele lidových písní a tanců Miroslava Šimandla, známého svým působením nejen na pódiích, ale i na vlnách Českého rozhlasu Plzeň. Soubor tvoří mladí lidé, převážně posluchači či absolventi Konzervatoře Plzeň, kteří se folklóru věnují od dětství. Plzeňský MLS vychází z tradic muzikantského a pěveckého odkazu štrajchových a dudáckých kapel západních Čech – hlavně Plzeňska, Žinkovska, Nepomucka a Chodska. Nástrojové obsazení - troje housle, dva klarinety, kontrabas, dudy a niněra - společně se zpěváky vytváří pestrý krojovaný program lidových písní a instrumentálních skladeb. S průvodním slovem se jedná o ideální vystoupení například pro místní slavnosti, historické akce, jubilea a také pro samostatné koncerty.
Členové souboru v roce 2014 založili spolek Lidové písně vracíme lidem, z.s. , který je pořadatelem vánočního galakoncertu "Plzeňské folklorní Vánoce".

Slovo uměleckého vedoucího:

„Lidová píseň je prostá, ale není vůbec snadné ji dobře zazpívat a zahrát. Jsou to příběhy z dílen anonymních tvůrců. O to více je třeba si jich vážit. To je cesta, na kterou jsme se v našem uskupení vydali. Cesta nesoucí pečeť jednoduché a srozumitelné harmonie umocněné perfektním výkonem všech muzikantů a zpěváků.“

 

Detail [›]

 


Malé Rokytí ROKYCANY

Dětský folklorní soubor Malé Rokytí vznikl v září roku 2014.
V současné době navštěvuje soubor 22 dětí ve věku 7 – 12 let.
Děti se učí písničky, říkanky a základní taneční prvky z Plzeňska.
Na zkouškách se hravou formou seznamují s orientací v prostoru, rytmem, tanečními kroky, pěveckou technikou a lidovými tradicemi.
Vedoucí dětí je Simona Hudecová.
Soubor doprovází lidová muzika Rokytí z Rokycan.

 

EUPHORICA

Čtyři hlasy, čtyři nástroje, a především čtyřnásobná ženská energie, to je kapela Euphorica . Pohanská hudba, lidové tradiční písně, doba středověku, temná gotika i veselá renesance. Zavedeme vás na sever do chladného Finska, za sborovými zpěvy do Makedonie, ale i do slunného Španělska a Itálie. A ukážeme vám, že i české lidovky obstojí mezi evropskými songy. Zaposlouchejte se do písní od kapely Euphorica a potkejte se s kulturou starobylé Evropy.

Kapela Euphorica je seskupení unikátních muzikantů, kteří hrají po svém dobovou a historickou hudbu středověku a tradiční lidové písně z celé Evropy v populárním žánru „World music“ . Při hledání písní přihlíží muzikanti ke svým dlouholetým hudebním znalostem a zejména ke svým niterním pocitům z písně. Hledají repertoár, který se může dál hudebně rozvíjet a ve kterém vidí místo pro své hlasové a nástrojové aranže.

Tradiční lidové písně z Evropy v žánru„World music“ sbírá Euphorica po celém kontinentě při svých zahraničních vystupováních. Evropské tradiční lidové písně pochází zejména z Makedonie, Bulharska, ale i Řecka, Itálie, Chorvatska a dalších evropských zemí. Euphorica hraje i písně z lidové tvorby Čech a Moravy, a to zejména v zahraničí, aby přiblížila slovanské folklorní melodie zahraničním posluchačům po celém světě. S programem tradičních písní nás můžete slyšet na hudebních festivalech, koncertech, a v různých hudebních projektech.

Dobové a historické skladby středověku pochází z různých částí Evropy. V repertoáru se objevují písně sefardských židů ze Španělska, ale i latinské písně z Německa, Česka, či okcitánské a hornoitalské nápěvky z Francie a Itálie. Naší dobovou hudbu můžete slyšet na středověkých slavnostech, dobových trzích, ale i svatbách a firemních večírcích. V zahraničí nás můžete slyšet zejména v Německu a ve Španělsku.

Detail [›]

 
Chůdadlo

Po pěti letech od svého založení rozšířilo Chůdadlo v roce 2015 své řady o několik dalších zdatných profesionálů. Máme nyní dva tříčlenné týmy a ještě pár umělců navíc.
Specializujeme se na trhy, jarmarky, městské slavnosti a festivaly pod širým nebem. Rádi ale vystoupíme i na akcích jiného tipu.
V posledních letech se přes polovinu našich představení odehrává v zahraničí - převážně v německy mluvících zemích. Mluvíme německy, anglicky, rusky a italsky. Jo - a taky česky.

Detail [›]
QUERCUS

Inspirujeme se dochovanou středověkou hudbou. Baví nás hledat a objevovat nové způsoby její interpretace, které dokáží propojit nezaměnitelný zvuk středověku s novodobým pojetím hudby.

Na našich vystoupeních můžete slyšet upravené písně a tance ze sborníků jako jsou např.: Cantigas de Santa Maria, Cantigas de Amigo, Carmina Burana, Codex Bamberg, Llibre Vermell de Montserrat, Chansonnier du Roi a další.

Nabízíme také dobovější zpracování, které vynikne především v reprezentativních a akusticky vstřícných prostorách (kostely, katedrály, hradní síně, kaple).

Od roku 2011 jsme odehráli mnoho koncertů na městských slavnostech, festivalech, středověkých tržištích a hradech v Čechách, Německu, Rakousku, Dánsku a Švýcarsku…

 

Detail [›]

TŘEHUSK

TŘEHUSK je venkovská kapela z kraje kolem dolní Berounky, Brd a Karlštejna, která hraje převážně staropražské a lidové písničky. Název vznikl složením tří slov: TŘEbaňská Hudební Skupina – odráží se v něm skutečnost, že soubor založili muzikanti, kteří byli (s jedinou výjimkou) doma v obci Zadní Třebaň.

TŘEHUSK po celé republice i v zahraničí vystupuje od roku 1985. Hraje na tanečních zábavách, městských i rodinných oslavách, v masopustních průvodech, na festivalech, parnících, v parních vlacích, historických tramvajích, ve stylových hospodách i jinde. Ročně zvládá kolem sto dvaceti vystoupení, jeho písničky hrají rozhlasové stanice, vystupoval i v televizi. V jeho podání můžete slyšet skladby Ku Praze uhání vlak, Ručičky, nebojte se, Na Pankráci, Za vodou, Šup sem, šup tam, Po Starých zámeckých schodech, Nebudem se ženiti, Stará nebuď smutná a mnoho dalších.

TŘEHUSK nazkoušel pět autorských kabaretů, které za pět let, kdy s nimi vystupoval, zaznamenaly přes sedm desítek repríz. Nezanedbatelnou část jeho produkce tvoří vlastní repertoár, k nejčastěji hraným autorským skladbám patří My jsme doma na vodě, Račte vstoupit, Ajroplán, Frajere, pocem!, Já chodím k řece či Utopenci.

 

Detail [›]
HOLBA

Hrajeme převážně evropskou hudbu období středověku většinou z lidového prostředí. Používáme repliky dobových nástrojů. Máme gotické kostýmy a náš hudební i nehudební projev stylizujeme do středověkého období. Dnešním divákům chceme co nejvěrněji přiblížit hudbu gotiky a renesance. Naše úpravy jsou originální, nechceme nikoho kopírovat. Jelikož pěkných písní a tanců z tohoto období je málo a hrají je všechny skupiny středověké hudby, chceme tvořit i vlastní – novogotické hity. Vystupujeme na historických trzích a dobových hostinách.

Detail [›]

 

ROMANTIKA PLZEŇ

Skupina scénického šermu Romantika působí na české i zahraniční scéně od roku 1987. Vždy preferuje precizní technický šerm, spojený s kvalitním hereckým projevem a bohatou kostýmovou výbavou s použitím chladných i palných zbraní.

S našimi pořady vystupujeme v rozličném prostředí venkovních prostor i interiérů. Bavíme širokou diváckou veřejnost v Čechách i v zahraničí. Kromě stálé programové nabídky z historického období renesance, rokoka či gotiky, realizujeme i pořady dle Vašeho zadání. V případě zájmu zajistíme kompletní program se středověkou hudbou a dobovými tanci.

Náš projev na scéně se většinou obejde beze slov. Dějové situace vyjadřujeme pohybem, gestem, postojem a mimikou. Jedním z mnoha důvodů je fantazie diváka. A navíc ani v zahraničí se neztratíme, nemusíme trapně šišlat v cizím jazyce a "o co jde" pochopí jistě i eskymák.

Romantiku shlédli lidé nejen u nás, ale také v Německu, Rakousku, Itálii, Francii, Rusku a dokonce i na Kanárských ostrovech.

Detail [›]