Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2005 / Účinkující

Účinkující

Detail [›]
KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

Vznikla v roce 1955 a ve svém žánru patří mezi nejlepší skupiny v České republice. Založili ji dudáci Antonín Konrády a Zdeněk Bláha. Kromě A. Konrády staršího stál u zrodu této legendy dudáckých muzik také známý výrobce chodských dud Jakub Konrády a klarinetisté František Pikhart a Vladimír Baier. V plzeňském rozhlasovém studiu nahrála víc jak 600 chodských písniček, řadu gram. desek a CD.

Detail [›]
DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

V roce 1994 se sešlo sedm absolventů domažlické hudební školy a vytvořili po vzoru starších generací chodských muzikantů typickou dudáckou muziku. Dnes mají za sebou stovky vystoupení nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Rusku, Estonsku, Litvě, Německu, Holandsku, Rakousku, Švýcarsku, Lucembursku, USA a Japonsku. Kromě dud, dvou klarinetů, houslí a kontrabasu užívá kapela téměř zapomenutých lidových hudebních nástrojů, jakými jsou vozembouch, fanfrnoch nebo třeba hrábě.

Detail [›]
CHASNICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

Chasnická dudácká muzika existuje již od roku 1996. Je pokračovatelem dětských dudáckých muzik, které působily již dlouhá léta na ZUŠ Domažlice. Vedoucím CHDM je Vlastimil Konrády, který vyučuje hru na klarinet a dudy na ZUŠ Domažlice. Muzika pravidelně vystupuje na Chodských slavnostech v Domažlicích, na přehlídkách folklorních souborů u nás i v SRN a při jiných příležitostech.

Detail [›]
MRÁKOVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

Od roku 1978 má národopisný soubor vlastní Mrákovskou dudáckou muziku. O její vznik se zasloužil kapelník Václav Kupilík ze Spáňova. Velkým přínosem pro její rozjezd byla úzká spolupráce s hudebním skladatelem a folkloristou Vladimírem Baierem, který pro muziku upravil mnoho chodských písní a složil i několik skladeb. Dudácká muzika hraje v klasickém složení – Es a B klarinety, dudy, housle a kontrabas. Po úmrtí kapelníka Václava Kupilíka vede muziku i pěveckou složku souboru vynikající dudák, JUDr. Vlastimil Dřímal.

Detail [›]
NÁRODOPISNÝ SOUBOR MRÁKOV

Chodský soubor Mrákov byl založen v roce 1961 a od té doby seznamuje posluchače s lidovou kulturou dolního Chodska při vystoupeních na různých slavnostech a folklorních festivalech u nás i v zahraničí. Členy souboru jsou tanečníci, zpěváci a muzikanti všech věkových skupin z Mrákova a okolí. V pestrých chodských krojích s tradičními výšivkami přibližují divákům původní kulturní život na chodské vesnici. Soubor pořádá každoročně 1. sobotu po 10. srpnu (svátek sv. Vavřince – patrona obce) „Chodskou hyjtu„ – přehlídku chodského folkloru, na které zazní mnoho chodských písní, tanců a vyprávění.

Detail [›]
MRÁČEK

Dětský soubor Mráček byl založen v roce 1989. Při svých vystoupeních předvádí lidové obyčeje dolního Chodska. Příležitostně se účastní různých místních akcí, každoročně tančí a zpívá na Chodské hyjtě v Mrákově a Chodských slavnostech v Domažlicích. Děti z Mráčku se také zúčastňují soutěže Lidová píseň v Rokycanech – v letošním roce tady vyzpívaly pět cen.

Detail [›]
NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

Národopisný soubor Postřekov zažívá právě období návratu ke kořenům, znovuobjevuje stará, zapomenutá pásma, písničky a původní tance. Pracuje na sobě s velkou chutí a poctivostí sobě vlastní. Mnozí jeho členové se v této činnosti realizují a na výsledku je znát, že tato práce všechny baví. Vystoupení Postřekováků jsou vždy energická, živá a šťavnatá, tváře všech účinkujících jenom září. Přijďte i vy posoudit, jak se jim práce daří, a nechte se překvapit, co nového pro vás letos připravili.

Detail [›]
SEKÁČI

Postřekovská dudácká muzika působí při Národopisném souboru Postřekov. Často také hraje v původním složení označeném jako „Malá selská“ tzn. housle, dudy, klarinet. Právě v tomto obsazení se na Chodsku v minulosti nejčastěji hrávalo.

Detail [›]
DĚTSKÝ NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

Folklorní práce s dětmi v Postřekově má dlouhou tradici. Už v roce 1949 vedl zdejší folkloristický kroužek řídící školy. Od roku 2000 má soubor vlastní malou selskou muziku a dnes tancuje v souboru asi třicet dětí. Jejich věkový průměr je devět let.


Detail [›]
MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR HALTRAVAN

Sbor z Klenčí pod Čerchovem má 10 členů. Byl založen v r. 1984 sólovými zpěváky A. Švecem a O. Heindlem. Písničky, které zpívá na svých vystoupeních, patří do zlatého fondu chodské kultury. Jsou to chodské lidové písničky ze zpěvníku Mistra Jindřicha Jindřicha s doprovodem chodských dud a jiných lidových nástrojů upravených pro mužský sbor.

Detail [›]
SESTRY KUŽELKOVY

Klenečské sestry patří k nejlepším a nejvyzrálejším chodským zpěvačkám a jejich písně vskutku rezonují krajem, v němž žijí. Teplé zabarvení sopránu Marie a sametová šířka altu Jany, stylový projev a ponor do písní, zvláště pak lyrických, je nejlepším důkazem, že jejich pěvecký talent se zrodil v prostředí, kde se píseň stala součástí života mnoha pokolení, kde se folklorní tradice hluboko zakořenily a žijí dodnes.

Detail [›]
DRNDÁLEK Z KLENČÍ POD ČERCHOVEM

Národopisný soubor Drndálek z Klenčí pod Čerchovem je nejmladším dětským souborem na Chodsku. Letos na podzim oslaví čtvrtý rok svého trvání. Tančí a zpívá zde na pětadvacet dětí.


Detail [›]
MOSTÁR BREZNO

Soubor pravidelně vystupuje na jevištích folklorních festivalů doma i za hranicemi a svými tanci, hudbou i zpěvem patří mezi uznávané folklorní soubory na Slovensku. Soubor účinkoval před slovenskými krajany v Maďarsku, znají ho od Paříže po Sicílii, od Skandinávie po slunné Řecko. Tancoval v Sýrii i v Afganistánu, zaletěl do exotické Malajsie.

Detail [›]
ÚSMĚV HORNÍ BŘÍZA

Že to nelze vydržet? Že to není možné usmívat se 47 let? Ale je, folklórní soubor z Horní Břízy to umí, však si také dal Úsměv do názvu. Projezdil s ním domácí i zahraniční kraje a všude rozdával z toho, co nahospodařil z pokladů ukrytých v západočeské lidové písničce, muzice, tanci a vtipu. Je známo, že lidé na celém světě se rádi smějí a usměvavá taneční i hudební čísla tu radostnou náladu a chuť do života rozdávají. Proto byl tento kolektiv také nejčastějším hostem na uplynulých ročnících Chodských slavností.

Detail [›]
ŠPALÍČEK

Dnešní Špalíček, to je již třetí generace mladých zapálených muzikantů. Interpretují převážně lidovou hudbu jižních a západních Čech. Kapela byla oceněna absolutním vítězstvím v celostátní soutěži folklorních souborů. Ale co je nejdůležitější, jejich hra je vysoce umělecká, a přesto přirozená a lidově prostá, rozdává radost nejenom lidovou písní, ale umělecky a s radostí se vyžívá i ve vážné hudbě. Každý národ na světě chová lidové umění jako svou přirozenou nezaměnitelnou tvář, jež ho charakterizuje a odlišuje od jiných.

Detail [›]
MAĎARSKÝ FOLKLORNÍ SOUBOR ESZTENAS

Maďarský folklorní soubor Esztenas byl založen v roce 2003. Zabývá se interpretací lidové hudby z oblasti severovýchodního Maďarska a Moldavska s využitím původních historických nástrojů. Ve svém repertoáru má zejména taneční písně, jejichž kořeny zasahují až do období středověku. Za dobu svého působení se soubor zúčastnil mnoha mezinárodních festivalů v Maďarsku, Polsku a Litvě.

Detail [›]
BOCK & LEIER - MUSIK

Dudácká muzika z rakouského Kremsmüsteru vedená výborným muzikantem a dudákem Rudym Lughoferem je stálým návštěvníkem nejen Chodských slavností, ale také Mrákovské hyjty a klenečských Výhledů. Pozvání k 50. výročí Konrádyho dudácké muziky přijal s nadšením a přijede s celou kapelou v obsazení 2 dudy, 2 klarinety, housle a basa. Díky panu Lughoferovi se hrají v jeho kapele i mnohé chodské písničky, které předvedou také v pořadu Štandrle.