Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2007 / O festivalu / Vážení poutníci, vážení ...

Vážení poutníci, vážení hosté Chodských slavností,

Detail [›]Václav Malý: Pouť u sv. Vavřince.
Václav Malý: Pouť u sv. Vavřince.

nedávno se na mne někdo obrátil s prosbou, abych zdůvodnil, proč by měl zrovna přijet na Svatovavřineckou pouť a v čem je tato pouť výjimečná. V první chvíli bych rád řekl, že tyto slavnosti jsou pro mnohé příležitostí k setkání s chodských folklorem, místním řemeslem a také s tím, jak místní obyvatelé prožívají svou víru a projevují ji navenek. Můžeme si připomínat bohatou tradici této pouti: vzpomenout na slavné kázání Msgre B. Staška z roku 1939 a statisícový dav poutníků, který mu naslouchal. Mnozí pamatují celá desetiletí, kdy vláda nedovolila, aby se na Vavřinečku jakákoliv pouť slavila. Nakonec za zmínku stojí těch více než patnáct poutí po revoluci roku 1989 a celá řada znamenitých hostu, kteří sem jezdili, s papežským nunciem v čele.

Asi nikdy během roku neuvidíme najednou tolik chodských krojů a nebudeme mít příležitost k ochutnání tolika pověstných chodských koláčů. Ze všech stran a z několika scén uslyšíme, jak své umění předvádějí nejlepší dudáci. Toto třídenní setkání přináší možnost setkání se starými známými a také poznání nových přátel.

To všechno činí Svatovařineckou pouť a Chodské slavností výjimečnou a velice atraktivní událostí. Proto se vyplatí sem jezdit a prožít tady pokud ne celé tří dny, tak aspoň pár hodin.

Ale přesto mám pocit, že to není ještě úplně všechno. V katolické tradici pouť je vždy spojena s milostí, nebo jinak řečeno s obdarováním. Lidé podnikají pouť, když si jsou vědomi darů, kterých jim bylo Bohem dopřáno nebo si uvědomují své nedostatky a potřeby a na poutním místě si je chtějí vyprosit. Proto hlavním bodem poutních slavnosti je bohoslužba. Stejně tomu bude i o letošní Svatovavřinecké pouti, kdy se dvakrát sejdeme na Veselé Hoře u Domažlic před kostelem zasvěceným sv. Vavřinci a kde budou slouženy mše svaté. V sobotu od 10 hodin bude bohoslužbě předsedat bývalý domažlický duchovní a dnes farář v Sušici ICDr. Jan Löffelmann a v neděli na tomto místě bude mši svatou sloužit farář z Lanškrouna P. Zbigniew Czendlik.

Mne nezbývá nic jiného, než srdečně Vás všechny na Vavřineček pozvat. Ale pravý důvod, proč byste měli pouť podniknout, najdete určitě ve svém nitru sami.

P. Miroslaw Gierga, farář v Domažlicích