Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2007 / O festivalu / Vzpomínka na pouť

Vzpomínka na slavnou národní Vavřineckou pouť 1939

Jako v mlžném závoji vidím ty „nekonečné“ zástupy poutníků, kteří se s neobvyklou důstojností ubíraly přes naši Jiráskovu ulici dále na Vavřineček. Co chvíli u nás někdo zazvonil a naši srdečně ve vrátkách vítali své dobré přátele. Za otcem přišli věrní bratři Junáci. Protože jsem tehdy ještě byl jedináček, mohl jsem se zúčastnit těchto vážných rozhovorů dospělých. Vím, jak se skauti a sokolové neustále utvrzovali ve věrnosti národu i státu a navzájem se ubezpečovali, že republiku si ubráníme a Hitlerovi ji po dobrém nedáme.

Ve stejném duchu se nesly veřejné projevy Dr. Megové, redaktora Franty Kocourka, spisovatele Vojtěcha Roznera a samozřejmě poutního kazatele Msgre Bohumila Staška.

Byl jsem po celou dobu národní pouti na Vavřinečku, neboť moje tehdy osmadvacetiletá maminka tam prodávala chodské koláče a lidové cukroví. Tehdy jsem poprvé poznal národu známou Chodku Hančí Kozinovou ze Stráže a naše přátelství věrně trvalo až do jejího skonu v 88 letech. I Mistry Jindřicha, Amorta a Šebka jsem od té doby znal. Na pouť přijeli i básník Josef Hora, spisovatel Vladislav Vančura, novinář Julius Fučík, herec a písničkář Karel Hašler ...

Nadšení a odhodlanosti bylo všude plno, tvrdá chodská nepoddajnost sršela na každém kroku. O nezapomenutelných zážitcích z této pouti se u nás často nadšeně hovořilo a měli jsme z ní plné album cenných fotek.

Jan Prokop Holý