Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2007 / O festivalu

O festivalu

Jaké byly jsou a budou | Vážení poutníci, vážení ... | Vzpomínka na pouť

Poté, co se kulturní Domažlice

staly v průběhu června a července dějištěm sochařského sympozia, třídenního multižánrového festivalu Hudba pod hradem, mezinárodních letních klarinetových kurzů a několika koncertů v rámci cyklů Hudba na náměstí, Hudba v kostele, Hudba v Rajské zahradě a Koncerty v letním kině, soustředí se MKS v těchto dnech na zajištění zdárného průběhu hudebních programů v rámci 53. Chodských slavností – Vavřinecké pouti.

V České republice patří „chodské“ k nejstarším a největším národopisným slavnostem, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z ČR, ale i z dalekých zemí. I v tomto roce přivítáme na několika scénách na pět stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí – z Itálie, Belgie, Anglie a Slovenska. Velkou sobotní lahůdkou bude několik vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna, vyvrcholením pak lidové taneční divadlo „Čertovinky“, jehož zhlédnutí všem vřele doporučujeme. Tak jako v předešlých letech zahájí letošní ročník slavností šermíři na domažlickém náměstí v pátek od 17 a od 18 začíná na pódiu u brány na náměstí multižánrový koncert kapel inspirovaných lidovou hudbou z mnoha koutů světa v celovečerním programu „Ozvěny folkloru“. Sobota a neděle nabídne více než 30 sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci „Jarmareční scény“, která měla svou premiéru v loňském roce.

Na závěr mi dovolte vyjádřit za MKS přání, aby si diváci a návštěvníci slavností tento ojedinělý svátek folkloru užili v klidu, pohodě a aby si v tomto hudebním žánru a tradičním svátku našel každý to své.

Mgr. Kamil Jindřich, ředitel MKS Domažlice

Vážení hosté Chodských slavností, milí spoluobčané,

přijměte pozvání na tradičně největší společenskou akci Domažlic. Chodské slavnosti – Vavřinecká pouť si za více než půlstoletí společného života vydobyly mimořádnou pozornost a uznání všech, kteří mají vztah k folkloru, kulturním akcím a zábavě vůbec. Svědčí o tom každoroční návštěva desetitisíců hostů z blízka i daleka.

I letos je pro všechny připravena celá řada nejrůznějších pořadů, které by měly najít diváky ve všech skupinách obyvatel. Vše zahájí šermíři v pátek 10. srpna v 17 hodin před radnicí, kteří letos budou předvádět své kousky i v následujících dvou dnech. Vstup na bohatý program na několika podiích je letos (až na pořad Zpjívát je lepčí než plakát) zdarma. Naše město tak chce maximálně zpříjemnit pobyt všem. Konkrétní program je v tomto čísle zpravodaje, v Městském informačním centru je k dispozici bezplatně samotný program i přehled pořadů v brožuře Kulturní léto 2007.

Poděkování vedení města patří každému, kdo se na této největší akci Domažlic podílí. Jmenovitě pracovníkům Městského kulturního střediska, města a jeho organizací, všem podnikatelům, kteří akci podporují svojí aktivitou nebo sponzorsky. A zejména všem účinkujícím, kteří široké veřejnosti představí kulturu a tradice našeho podčerchovského kraje a potvrdí, že společenský život je u nás stále mimořádně živý.

V rámci Chodských slavností je jako každý rok organizována řada programů soukromými pořadateli. Ačkoli jsme je včas oslovili, ne všichni využili této výhodné nabídky prezentace.

Jsem přesvědčen, že Chodské slavnosti – Vavřinecká pouť jsou důstojným vyvrcholením letošního bohatého kulturního léta v Domažlicích, a že všichni si letos mohli a mohou vybrat podle svého vkusu. Ještě jednou přeji všem příjemné léto.

Starosta města Domažlice, ing. Miroslav Mach