Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2007 / Účinkující

Účinkující

Detail [›]NEBOYSA
NEBOYSA

NEBOYSA

V roce 2001 se v Plzni dalo dohromady seskupení, ze kterého vznikla kapela NEBOYSA. Její repertoár tvoří převážně lidové texty. Styl kapely by se dal označit jako folk-rock, i když se v něm prolíná více hudebních směrů.

 

 

 

Detail [›]CHODSKÁ VLNA
CHODSKÁ VLNA

CHODSKÁ VLNA

Chodská vlna aneb „Dudáckej bigbít“ – materiál čerpá z textů a nápěvů chodských písní ze zpěvníků sebraných na přelomu 19. a 20. stol. Hráče a zpěváky spojuje zejména jedno – většina z nich účinkuje také v různých folklorních souborech.

 

 

Detail [›]KUKULÍN
KUKULÍN

KUKULÍN

Skupina tří hudebníků v čele s fenomenálním českým houslistou Janem Hrubým odvozuje svůj název od irského mýtického hrdiny CúChullaina. Kromě koncertů v ČR pravidelně účinkuje ve velšském Presteigne, hrála v Pontardawe, New Town, nebo Glastonbury.

 

 

Detail [›]ČANKIŠOU
ČANKIŠOU

ČANKIŠOU

Čankišou aneb Hudba jednonohého lidu Čanki. Divoké rytmy, spousta pozitivní energie a přehršel nezvyklých nástrojů z celého světa. Divoký taneční rej pod pódiem zaručen!


FOLKLORNÍ SOUBORY

Detail [›]LIMBRANT
LIMBRANT

LIMBRANT (BELGIE)

Limbrant je jeden z vlámských souborů hrající autentickou belgickou lidovou hudbu. Soubor interpretuje tradiční taneční hudbu jako polka, valčík, mazurka; vystupoval na festivalových scénách v New Yorku, Bulharsku, Rusku, Itálii a Francii.

Detail [›]MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR HALTRAVAN
MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR HALTRAVAN

MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR HALTRAVAN

Sbor z Klenčí pod Čerchovem byl založen v r. 1984 sólovými zpěváky A. Švecem a O. Heindlem. Písničky, které zpívá na svých vystoupeních, patří do zlatého fondu chodské kultury.

www.haltravan.ic.cz [›]

 

 

Detail [›]FOLKLORNÍ SOUBORY ZUŠ DOMAŽLICE
FOLKLORNÍ SOUBORY ZUŠ DOMAŽLICE

FOLKLORNÍ SOUBORY ZUŠ DOMAŽLICE

V současné době působí při ZUŠ Domažlice tři folklorní soubory, které sdružují celkem asi devadesát dětí. Malá dudácká muzika, Chasnická dudácká muzika a Drndálek. Vedoucími souborů jsou: J. Holoubková, A. Foistová, V. Konrády a J. Kuneš.

  

 

 

Detail [›]LEDECKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA
LEDECKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

LEDECKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

Ledecká dudácká muzika je od Plzně a v jejím čele stojí kapelník Libor Valečka. Kapela byla založena v červnu 2000 ze dvou dudáckých kapel. Jedna byla „Zámečtí dudáci“, druhá „Plzeňská lidová muzika“.

www.dudaci.cz [›]

 

 

 

Detail [›]VAJČOVSKÁ MUZIČKA
VAJČOVSKÁ MUZIČKA

VAJČOVSKÁ MUZIČKA (SLOVENSKO)

Vajčovská muzička vznikla v r. 1997 jako dětská lidová hudba. Repertoár je čerpán od starších muzikantů z Horního a Dolního Vadičova. Muzika hrála na festivalech na Slovensku, v Čechách, Francii, Itálii a USA.

 

 

Detail [›]VUS ONDRÁŠ
VUS ONDRÁŠ

VUS ONDRÁŠ

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ sídlí v Brně a jeho zřizovatelem je Armáda České republiky – Velitelství sil podpory a výcviku. V naší republice působí jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru. Celková dramaturgie souboru se při tvorbě jednotlivých typů programů neomezuje pouze na umělecky ztvárněné folklorní pořady vycházející z lidových tradic, ale vytváří například i divadelní programy s folklorní tematikou a dějovým námětem, jako je například lidové taneční divadlo Čertovinky.

www.vusondras.cz [›]

Detail [›]L‘ORCHESTRINA
L‘ORCHESTRINA

L‘ORCHESTRINA (SICÍLIE)

Soubor vznikl před 10 lety v městečku Roccalumera a věnuje se reprodukci typické sicilské lidové hudby. Zúčastnil se mnoha zahraničních festivalů, např. na Ukrajině, v Portugalsku, Bulharsku, Maďarsku a jiných zemích.

 

 

Detail [›]NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV
NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

„Potřekovácí mají tanec v srci a v žilach jim koluje místo krve muzika. Pro písničku nikdy nejdou daleko ha při jejich vystoupeních vám nohy pod stolem sami cukají a tváře se vod radosti červenají.“

www.postrekovo.cz [›]

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV
DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

„Potřekovský dětičky, mají pěkný písničky. Do kola se zatočí, dudy k tomu zabučí. Hančičky ha Martínkové, šichní sou tu v jednom kole. Tak se přiďte podívat, jak dětičky umí hrát.“

 

 

 

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ FOLKLORNÍ SOUBOR MLADINKA
DĚTSKÝ FOLKLORNÍ SOUBOR MLADINKA

DĚTSKÝ FOLKLORNÍ SOUBOR MLADINKA

Dětský folklorní soubor Mladinka vychovává od roku 1986 mladé tanečníky, hudebníky a zpěváky jako budoucí členy souboru Mladina. Soubor připravuje kolem 40 dětí ve věku 5–18 let v oblasti lidového tance a hudby.

www.mladina.cz/mladinka [›]

 

 

Detail [›]PLZEŇSKÝ LIDOVÝ SOUBOR MLADINA
PLZEŇSKÝ LIDOVÝ SOUBOR MLADINA

PLZEŇSKÝ LIDOVÝ SOUBOR MLADINA

„Kvalitně prezentovat a rozvíjet české lidové umění“ - to je základní myšlenka, ze které vychází Plzeňský lidový soubor Mladina. Jeho členové představili své umění divákům v řadě zemí Evropy a příznivce nalezli i v Asii a Americe.

 

 

Detail [›]DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA
DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

Vznikla v roce 1994 jako Mladá dudácká muzika. V roce 1998 se přejmenovala na Domažlickou dudáckou muziku. Interpretuje původní lidovou hudbu z Chodska. V roce 2001 vydala první CD „Ha ty svatyj Vavřenečku“.

www.i-ddm.cz [›]

 

 

Detail [›]CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA
CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA

CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA

Chodský soubor Mrákov byl založen v roce 1961 a od té doby seznamuje posluchače s lidovou kulturou dolního Chodska při vystoupení na různých slavnostech a folklorních festivalech u nás i v zahraničí.

www.mrakovskysoubor.cz [›]

 

 

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK
DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

Dětský soubor Mráček vznikl v roce 1989. Šíří krásy krojů, písní a tanců chodského kraje. Soubor má vlastní dudáckou muziku Bulácí. Členskou základnu tvoří děti od 5 do 15 let.

 

 

 

Detail [›]SESTRY KUŽELKOVY
SESTRY KUŽELKOVY

SESTRY KUŽELKOVY (MARIE FREIOVÁ A JANA HOJDOVÁ)

Se svými potomky již ve dvou generacích prezentují chodské písničky v dvojhlase a trojhlase s doprovodem duo dudy, housle - dudy i a capella. Mezi nejoblíbenější patří písně s lyrickým námětem.

 

 

Detail [›]KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA
KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KDM vznikla v roce 1955. Za více jak 50 let získala nejvyšší uznání a ocenění nejen doma, ale i za hranicemi. S KDM natočila chodské písně pro rozhlas řada nejlepších zpěváků a zpěvaček a v roce 2005 oslavila 50. výročí založení.

www.kdm.tym.cz [›]


POSEZENÍ PŘI DECHOVCE

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA
DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

V listopadu 2000 jsme založili novou dechovou kapelu s názvem Domažličanka, kapelníkem se stal Jan Mleziva z Domažlic. Její repertoár je velmi široký, od písniček dechových, tanečních, až po písničky jiných hudebních žánrů.

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DUPALKA
DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

Dechovka působící v západočeském regionu již více než 15 let má ve svém repertoáru nejen písně z chodského kraje, jižních Čech a Moravy, ale i taneční a populární skladby.

www.dupalka.wz.cz [›]

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA
DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA

DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA

Soubor hraje taneční muziku, ale v dechovkovém žánru se zaměřuje na upravování chodských písniček, kterými pak reprezentuje Chodsko na festivalech, jako je např. Kubešova Soběslav, Vačkářův Zbiroh, Strážkovice Ády Kubaty, Chodské slavnosti atd.

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA HORALKA
DECHOVÁ HUDBA HORALKA

DECHOVÁ HUDBA HORALKA

Kapela vznikla před 34 lety, založil ji Karel Bastian spolu s Václavem Wiesnerem, současným kapelníkem. Tato dechová hudba hraje na koncertech, slavnostech, tanečních zábavách a plesech a také na festivalech dechových hudeb, např. v Trhových Svinech, Třeboni, Soběslavi atd.

 

 

 

Detail [›]DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“
DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

Dechový orchestr „Liduška“ ZUŠ Domažlice pod vedením Jiřího Huřťáka se s úspěchem, stejně jako folklorní soubory, účastní různých koncertů, festivalů a soutěží. Orchestr se stal zásobárnou hudebníků, kteří doplňují i zakládají vlastní dechové hudby.

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA
DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA

DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA

Netradiční chodská dechovka Stavovanka Jana Votruby vznikla v roce 1984, původně jako Domažlická dvanáctka a Jásavanka. Tento soubor je zaměřen na lidové písničky z Chodska a Pošumaví, na skladby klasiků české dechovky a taneční hudby.

 

 

Detail [›]VESELKA LADISLAVA KUBEŠE
VESELKA LADISLAVA KUBEŠE

VESELKA LADISLAVA KUBEŠE

Kapela sestává z hudebníků zvučných jmen - členů orchestru Opery Národního divadla, České filharmonie, Symfonického orchestru ČRo a dalších známých hudebních těles. Jsou to většinou muzikanti, kteří mají kořeny po českých vesnicích a dechovku mají v krvi.

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA
DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA

DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA

Kapela začala zkoušet v r. 1995, tehdy byl věkový průměr muzikantů patnáct let. Zkoušelo se za podpory učitele ZUŠ Stanislava Švandrlíka. V roce 1996 se stává kapelníkem Petr Němec a nastupují i sólisté Martina Johánková a Jiří Kupilík. Nejnovější posilou je druhá zpěvačka Jana Jarábková.