Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2008 / Rozhovor s ředitelem MKS

Rozhovor s ředitelem MKS Domažlice Mgr. Kamilem Jindřichem

týdeník Nové Domažlicko, 1.srpnový týden 2008 (otázky red. Jan Halík)

Budou letošní slavnosti stejné jako v předchozích letech a nebo se chystá nějaká zásadní změna?

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejstarších národopisných slavností v naší zemi a akci, která každoročně přiláká do Domažlic několik desítek tisíc návštěvníků v podstatě z celého světa, domnívám se, že zásadní změna či změna charakteru by mohla tuto pro náš region velmi tradiční akci posunout někam jinam a třeba jí i uškodit.

Nové typy pořadů vznikají průběžně, stejně tak jako se vyvíjí scény (Jarmareční scéna, Ozvěny folkloru...) - důležité je, že vše má společného jmenovatele - folklor/etnickou hudbu a tradici.

Právě tuto žánrovou celistvost oceňuje mnoho návštěvníků, se kterými jsme mohli hovořit, nebo kteří vyplňovali v minulém roce anketní lístky. Větší zastoupení oproti minulým létům budou mít letos zahraniční soubory.

Na co byste vy osobně pozval návštěvníky?

Chodské slavnosti vnímám jako celek, každý nechť si vybere, co je mu nejbližší. Někdo přijede jen tak "na pouť", někoho přilákají chodské dudy, jiní zase preferují jiné žánry, např. v pořadu Ozvěny folkloru, jehož hlavní hvězdou bude kapela Gulo Čar (pátek večer u brány), velkým lákadlem je staročeský jarmark na náměstí a navazující ulici Msgre. B.Staška, který patří snad k největším v Čechách.

Já osobně se těším právě na Gulo Čar, zajímavé a velmi atraktivní vystoupení bude mít kapela Gnomus (uskupení dud a bicích), se kterými jsem se setkal letos v lednu na veletrhu cestovního ruchu v Brně a okamžitě jsem je na místě požádal o blokaci termínu pro vystoupení na letošních Chodských slavnostech.

Na kolika scénách se bude letos vystupovat?

Počet scén se letos nerozšiřuje - největšími jsou u brány a v letním kině, komornější pak jsou v zahradě pod Chodským hradem, Jarmareční scéna a pódium v Baldovské ulici.

Jak bude zaměřena dva roky stará “novinka“ Chodských slavností, jarmareční scéna pod hradem?

Jarmareční scéna měla původně podkreslit atmosféru staročeského trhu, zájem o ni byl ale k našemu potěšení tak veliký, že se stala jednou z pěti hlavních scén. Velká část programu je věnována dětem, hudební čísla budou prokládána scénkami šermířů a kejklíře.

Jaké kulturní akce si budou muset diváci zaplatit a co bude zdarma?

V rámci hlavního programu bude letos zdarma vše, včetně závěrečného galaprogramu v letním kině v neděli od 14.30 - ten nese slibný název Poutě a posvícení hu nás na Chodsku a režisérkami jsou Jiřina Holoubková a Marta Skarlandtová. Jsem rád, že se takto Domažlice otevřou široké veřejnosti a lidé budou moci neomezeně procházet jednotlivé scény.

Přijedou i umělci ze zahraničí, mohl byste některé představit?

Samozřejmě velmi rád - snažili jsme se vybírat soubory z různých částí Evropy, aby byla jejich lidová hudba navzájem kontrastní.

Pozvání přijali Skotové, Řekové, Chorvati, Němci a Ukrajinci. Všem doporučuji pořad Na Chodsko nejen z Plzně v sobotu od 18.00 u brány na náměstí, kde se všechny tyto soubory najednou představí. Vystoupí ale samozřejmě také v mnoha jiných programech. Doufám, že všichni z relativně velkých dálek do Domažlic v pořádku dorazí.

Na chodských budete jako muzikant a zároveň jako ředitel Městského kulturního střediska Domažlice. Jaké pocity převládají, stres a nebo těšení se?

Jako muzikant se těším a chci si je co nejvíce užít, jako organizátor kulturního programu a fungování všech scén mám samozřejmě noční můry, co vše se může vyskytnout za problémy - ať technické, nebo organizační.

Několikaměsíční příprava vzhledem k průběhu a poměrně nabitému programu Kulturního léta 2008 [›] byla velmi časově náročná, ale věřím, že důkladná a nikdo z organizačního týmu na nic nezapomněl. Vrásky si nedělám z počasí - to je to jediné, co ovlivnit sebelepší přípravou nemůžeme.

Mohl byste krátce do úvodu popsat jak probíhali přípravy na slavnosti (co se týče MKS) Např. kolik lidí se na tom podílelo, jak obtížné bylo sestavit program, či nalákat kapely odjinud?

Přípravy ze strany MKS (kulturní program a zajištění jednotlivých scén) probíhají již od počátku roku - je třeba hledat a oslovovat jak tuzemské, tak zahraniční soubory, zavčasu je třeba jednat s režiséry a zástupci místních souborů.

V letošním roce byly přípravy o to náročnější, že probíhaly další velké akce v průběhu července, např. sklářské sympozium, festival Hudba pod hradem nebo nedávný Bohemia JazzFest a další jednotlivé akce. Samozřejmě to vše pro nás znamenalo větší časové zatížení.

Naštěsí není problém kapely nějak zvlášť přemlouvat, musím konstatovat, že Chodské slavnosti mají takové renomé, že nabídka účinkujících zatím převyšuje naši poptávku, jde vždy jen o to, vybrat ty nejlepší.