Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2008 / Účinkující

Účinkující

Detail [›]GNOMUS
GNOMUS

GNOMUS

Nechte se strhnout uhrančivými rytmy a magickými melodiemi, zapomeňte na své každodenní starosti a vydejte se spolu s nimi do časů dávno minulých.
 

 

 

 


Detail [›]GULO ČAR
GULO ČAR

GULO ČAR

Ohromný talent, nefalšovaná láska k hudbě a k tomu spousta cílevědomé dřiny. To vše vyneslo brněnskou skupinu Gulo čar do pozice uznávaných interpretů. Celou kapelu tvoří jedna velká rodina. A to jak v přeneseném smyslu, tak doslova. 
 

 

 

Detail [›]CHODSKÁ VLNA
CHODSKÁ VLNA

CHODSKÁ VLNA

Chodská vlna aneb „Dudáckej bigbít“ – materiál čerpá z textů a nápěvů chodských písní ze zpěvníků sebraných na přelomu 19. a 20. stol. Hráče a zpěváky spojuje zejména jedno – většina z nich účinkuje také v různých folklorních souborech.
 

 

Detail [›]BURDON
BURDON

BURDON (UKRAJINA)

Burdon („bour-don“ – drone) je folklorní skupina z města Lviv na západě Ukrajiny. Mladí hudebníci založili skupinu v roce 2002 a brzy dosáhli ve svém umění vynikající úrovně. Jejich bohatý repertoár obsahuje tradiční melodie, venkovské obřadní písně, staré balady a veselé tance. Repertoár souboru je založen převážně na tradiční ukrajinské, maďarské a rumunské hudbě.

 

 

 

Detail [›]HOFGESINDT
HOFGESINDT

HOFGESINDT (VÝMAR, NĚMECKO)

Dudácká kapela s flašinetem, basou a bicími nástroji představuje své vlastní skladby a tradiční hudbu, která je komponována a aranžována v charakteristickém a nezaměnitelném stylu Skupina hostovala na koncertech a festivalech v Německu i v zahraničí. 

 

 

Detail [›]WICK RBLS PIPE BAND
WICK RBLS PIPE BAND

WICK RBLS PIPE BAND

Dudáckou kapelu Wick RBLS Pipe Band založili v roce 1909 vojáci vracející se z 1. světové války. Kapela učí děti i dospělé hrát na dudy a na buben. V létě mají muzikanti velmi nabitý program, protože hrají na různých akcích v severním Skotsku a na dudáckém festivalu ve Wicku. 

 

 

Detail [›]MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR HALTRAVAN
MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR HALTRAVAN

MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR HALTRAVAN

Sbor z Klenčí pod Čerchovem byl založen v roce 1984 sólovými zpěváky Albertem Švecem a Oldřichem Heindlem. Písničky, které zpívá na svých vystoupeních, patří do zlatého fondu chodské kultury. Jsou to chodské lidové písničky ze zpěvníku Mistra Jindřicha Jindřicha s doprovodem chodských dud a jiných lidových nástrojů upravených pro mužský sbor. 

 

 

Detail [›]FOLKLORNÍ SOUBORY ZUŠ DOMAŽLICE
FOLKLORNÍ SOUBORY ZUŠ DOMAŽLICE

FOLKLORNÍ SOUBORY ZUŠ DOMAŽLICE

V současné době působí při ZUŠ Domažlice 2 folklorní soubory a 3 dudácké muziky (Malá dudácká muzika, Chasnická dudácká muzika a dudácká muzika souboru Drndálek), které sdružujícelkem asi devadesát dětí.. Vedoucími souborů jsou J. Holoubková, V. Konrády a J. Kuneš.
http://www.zus-domazlice.cz/ [›] 

 

 

Detail [›]SOUBOR JISKRA
SOUBOR JISKRA

SOUBOR JISKRA

Soubor Jiskra vznikl v roce 1958 v Plzni. Je tvořen 3 složkami – taneční, pěveckou a hudební, celkem 40 členy. Od počátku svého působení se věnuje zpracování a interpretaci folkloru jihozápadních Čech, především rozsáhlých národopisných oblastí Plzeňsko, Chodsko a Žinkovsko. 

 

 

 

 

Detail [›]FOLKLORNÍ SOUBOR KOZANI
FOLKLORNÍ SOUBOR KOZANI

FOLKLORNÍ SOUBOR KOZANI – ŘECKO - „PŘÁTELÉ TRADICE“

Řecký folklorní soubor Kozani „Přátelé tradice“ byl založen v roce 2005 skupinou lidí, jejichž snahou byl nejen výzkum, studium a uchování kulturního dědictví jejich regionu a pěstování zájmu o znalost tradičních tanců a jiných oblastí kultury, ale i společenský kontakt a komunikace mezi členy souboru, které se rozvinuly ve vzájemné přátelství a spolupráci ... 

 

Detail [›]NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV
NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

„Potřekovská chasa, jaká je to krása, dyž vona zatupá, šechno se votřásá!“
http://www.postrekovo.cz/ [›] 

 

 

 

 

Detail [›]KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA
KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KDM vznikla v roce 1955. Za více jak 50 let získala nejvyšší uznání a ocenění nejen doma, ale i za hranicemi. S KDM natočila chodské písně pro rozhlas řada nejlepších zpěváků a zpěvaček a v roce 2005 oslavila 50. výročí založení.
http://www.kdm.tym.cz/ [›]  

 

 

Detail [›]DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA
DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

Vznikla v roce 1994 jako Mladá dudácká muzika. V roce 1998 se přejmenovala na Domažlickou dudáckou muziku. Interpretuje původní lidovou hudbu z Chodska. V roce 2001 vydala první CD „Ha ty svatyj Vavřenečku“.
http://www.i-ddm.cz/ [›] 

 

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV
DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

„Potřekovo pěkná ves, haldom taldom haldom dom, hukous divči kapzu pes, haldom taldom haldom dom.“ 

 

 

 

 

 

 

 

Detail [›]CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA
CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA

CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA

Chodský soubor Mrákov byl založen v roce 1961 a od té doby seznamuje posluchače s lidovou kulturou dolního Chodska při vystoupení na různých slavnostech a folklorních festivalech u nás i v zahraničí.
http://www.mrakovskysoubor.cz/ [›] 

 

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK
DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

Dětský soubor Mráček vznikl v roce 1989. Šíří krásy krojů, písní a tanců chodského kraje. Soubor má vlastní dudáckou muziku Bulácí. Členskou základnu tvoří děti od 5 do 15 let. 

 

 

 

Detail [›]SESTRY KUŽELKOVY
SESTRY KUŽELKOVY

SESTRY KUŽELKOVY (MARIE FREIOVÁ A JANA HOJDOVÁ)

Se svými potomky již ve dvou generacích prezentují chodské písničky v dvojhlase a trojhlase s doprovodem duo dudy, housle - dudy i a capella. Mezi nejoblíbenější patří písně s lyrickým námětem. 

 

 

KUD DRAGUTIN DOMJANIC – VUGROVEC (CHORVATSKO)

Tradiční chorvatský soubor byl založen v roce 1969 a obsahuje hudební, taneční a dramatickou složku. Nová éra souboru se datuje k roku 2002, od té doby má soubor 150 aktivních členů.

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA
DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

V listopadu 2000 byla založena nová dechová kapela s názvem Domažličanka, kapelníkem se stal Jan Mleziva z Domažlic. Její repertoár je velmi široký, od písniček dechových, tanečních až po písničky jiných hudebních žánrů. 

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DUPALKA
DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

Dechovka působící v západočeském regionu již více než 15 let má ve svém repertoáru nejen písně z chodského kraje, jižních Čech a Moravy, ale i taneční a populární skladby.
http://www.dupalka.wz.cz/ [›] 

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA
DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA

DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA

Soubor hraje taneční muziku, ale v dechovkovém žánru se zaměřuje na upravování chodských písniček, kterými pak reprezentuje Chodsko na festivalech, jako je např. Kubešova Soběslav, Vačkářův Zbiroh, Strážkovice Ády Kubaty, Chodské slavnosti atd. 

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA HORALKA
DECHOVÁ HUDBA HORALKA

DECHOVÁ HUDBA HORALKA

Kapela vznikla před 34 lety, založil ji Karel Bastian spolu s Václavem Wiesnerem. Současným kapelníkem je Josef Kubalík. Tato dechová hudba hraje na koncertech, slavnostech, tanečních zábavách a plesech a také na festivalech dechových hudeb, např. v Trhových Svinech, Třeboni, Soběslavi atd. 

 

 

Detail [›]DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“
DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

Dechový orchestr „Liduška“ ZUŠ Domažlice pod vedením Jiřího Huřťáka se s úspěchem, stejně jako folklorní soubory, účastní různých koncertů, festivalů a soutěží. Orchestr se stal zásobárnou hudebníků, kteří doplňují i zakládají vlastní dechové hudby. 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA
DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA

DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA

Netradiční chodská dechovka Stavovanka Jana Votruby vznikla v roce 1984, původně jako Domažlická dvanáctka a Jásavanka. Tento soubor je zaměřen na lidové písničky z Chodska a Pošumaví, na skladby klasiků české dechovky a taneční hudby. 

 

 

Detail [›]BUDĚJCKÁ KAPELA ÁDY ŠKOLKY
BUDĚJCKÁ KAPELA ÁDY ŠKOLKY

BUDĚJCKÁ KAPELA ÁDY ŠKOLKY

Jihočeskou dechovou hudbu přinášejí nejlepší hudebníci nejvyšší třídy svého oboru z Českých Budějovic. Soubor tvoří 14 muzikantů, 2 zpěvačky, 2 zpěváci a kapelník Áda Školka. 

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA
DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA

DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA

Kapela začala zkoušet v r. 1995, tehdy byl věkový průměr muzikantů patnáct let. Zkoušelo se za podpory učitele ZUŠ Stanislava Švandrlíka. V roce 1996 se stává kapelníkem Petr Němec a nastupují i sólisté Martina Johánková a Jiří Kupilík. Nejnovější posilou je druhá zpěvačka Jana Jarábková.