Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2008 / Úvodem

Úvodem

Vážení hosté Chodských slavností, milí spoluobčané,

rok se sešel s rokem a největší událost města Chodské slavnosti-Vavřinecká pouť se k nám opět vrací. Město Domažlice spolu se svými organizacemi pro Vás připravilo bohatý kulturní a společenský program. Na pěti podiích se uskuteční řada vystoupení, která jistě zaujmou každého.

Pestrá paleta nejrůznějších pořadů má své těžiště ve folkloru, který je pro naše město i region tolik typický. Ale i milovníci dalších žánrů si přijdou na své. Zkrátka bohatá nabídka je připravena pro všechny věkové kategorie. Kromě hudebních a tanečních produkcí se ve městě také koná i řada doprovodných akcí. Ne všechny najdete v programu, protože nejen město, ale i soukromé subjekty přispívají k zábavě v Domažlicích.

Při této příležitosti bych chtěl předem poděkovat všem organizátorům z řad zaměstanců města a jeho organizací i všem pořadatelům dalších zajímavých společenských setkání. Občany prosím o trpělivost a pochopení, které jsou někdy ke zvládnutí náporu desetitisíců hostů potřeba. A na samý závěr bych Vám všem rád popřál krásné prožití slavnosti i pouti, hodně pohody a na Chodských slavnostech - Vavřinecké pouti na viděnou.

Ing. Miroslav Mach, starosta města Domažlice

Svátek folkloru je tu...

Zatím dosud žádná kulturní akce či událost nepřivedly do Domažlic tolik návštěvníků z blízka i z dalekého okolí jako právě Vavřinecká pouť a s ní nerozlučně spjaté Chodské slavnosti. Můžeme se jen domnívat a odhadovat či dělat orientační průzkumy, abychom zjistili, co nejvíce láká návštěvníky, kteří k nám mnohdy se železnou pravidelností přijíždějí.

Všechny výsledky dosud učiněných dotazníků a anket vyzdvihují jen několik slov – folklor, koláče, poklidný staročeský jarmark na náměstí, pouť. A možná je dobře, že se tento slovník nijak výrazně nerozšiřuje. Vždyť co více od jedné z největších a nejstarších národopisných slavností v Čechách požadovat. Chodské slavnosti jsou právě spojením všech v sobě skrytých atributů pastvou doslova pro všechny lidské smysly, stačí se jen trochu zamyslet a mít vůli přijímat.

A tak my, pořadatelé kulturní a programové části, přejeme všem místním i návštěvníkům slavností, aby všechny jejich smysly byly zasaženy a aby si každý v té třídenní mozaice našel to své; všem účinkujícím, režisérům, moderátorům, zvukařům a vlastně i nám samotným a našim kolegům a spolupracovníkům pak shovívavost počasí a dobrou přípravu.

Mgr. Kamil Jindřich, MKS Domažlice  

Poté, co se kulturní Domažlice

stávají v průběhu července dějištěm sklářského sympozia, dvoudenního multižánrového festivalu Hudba pod hradem, mezinárodních letních klarinetových kurzů, festivalu Bohemia JazzFest a několika koncertů v rámci cyklů Hudba na náměstí, Hudba v kostele, Hudba v Rajské zahradě a Koncerty v letním kině, soustředí se MKS v těchto dnech na zajištění zdárného průběhu hudebních programů v rámci 54. Chodských slavností – Vavřinecké pouti.

V České republice patří „chodské“ k nejstarším a největším národopisným slavnostem, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z ČR, ale i z dalekých zemí. I v tomto roce přivítáme na několika scénách na pět stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí – z Chorvatska, Německa, Skotska, Řecka a Ukrajiny. Tak jako v předešlých letech zahájí letošní ročník slavností šermíři doplněné o zahraniční hosty na domažlickém náměstí v pátek od 17 a od 18.00 začíná na pódiu u brány na náměstí multižánrový koncert kapel inspirovaných lidovou hudbou z mnoha koutů světa v celovečerním programu „Ozvěny folkloru“. Sobota a neděle nabídne více než 30 sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci „Jarmareční scény“, která měla svou premiéru v předloňském roce.

Na závěr mi dovolte vyjádřit za MKS přání, aby si diváci a návštěvníci slavností tento ojedinělý svátek folkloru užili v klidu, pohodě a aby si v tomto hudebním žánru a tradičním svátku našel každý to své.

Mgr. Kamil Jindřich, ředitel MKS Domažlice