Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2009 / Účinkující

Účinkující


The Clan Pipers

Detail [›]
Dudácká skupina The Clan Pipers přijíždí ze severovýchodní Anglie. Skládá se ze členů různých dudáckých souborů, kteří si společně zahrají na domažlických slavnostech. Každý z nich bude mít na sobě kilt z vlastního rodového tartanu. Hrají tradiční skotskou hudbu - pochody, skotské tance nebo jen tak k poslechu.

 

Družina

Detail [›]
Slovenská skupina Družina hraje v současném složení od roku 2002. Sedmičlenná parta kamarádských muzikantů hraje slovenské lidové písničky v rockovějších aranžích. Dana Ferienčíková - zpěv, Miťa Almášiová - zpěv, Aty Béreš - basová kytara, Boris Brna - bicí,
Martin Sabov - kytara, mandolína, Andrej Krajčovič - viola, Janko Šimiak - píšťalky, fujara, Dušan Ivan - zvuk

 

Chodská vlna

Detail [›]
Chodská vlna aneb "Dudáckej bigbít" - materiál čerpá z textů a nápěvů chodských písní ze zpěvníků sebraných na přelomu 19. a 20. století. Hráče a zpěváky spojuje zejména jedno - většina z nich účinkuje také v různých folklorních souborech. Kapela vydala druhé CD s názvem Vobrázky.

 

 

Čankišou

Detail [›]
Za téměř 10 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a dnes patří ke špičce české world music.
Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy.

 

 

 

Al-Yaman

Detail [›]
Pražská kapela vychází především z lidových a zlidovělých písní Jemenu a arabského světa.
Hlavní proud arabského vlivu přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu. Aleš Hyvnar - klávesy, kytara, perkuse, programming, samply - kapelník, aranžer a skladatel Jonathanem Omerem - bubeník Tomáš Reindl - tabla a tradiční perkuse orientu Jan Urbanec - basista

 

Pille

Detail [›]
Folklorní soubor Pille byl založen v roce 1990 při hudební škole Haapsalu Music school. Všichni hudebníci jsou studenti nebo absolventi této školy. Oblíbeným nástrojem členů souboru jsou housle. Hrají převážně tradiční estonskou hudbu. Vedle toho také zpívají lidové písně a tancují tradiční tance. Soubor Pille se zúčastnil několika festivalů ve Švédsku, Finsku na Slovensku a v Německu, dále mnoha tanečních a páveckých festivalů v Tallinu a různých akcí v Haapsalu a Lääne Country.

 

Mužský pěvecký sbor Haltravan

Detail [›]
Sbor z Klenčí pod Čerchovem byl založen v roce 1984 solovými zpěváky Albertem Švecem a Oldřichem Heindlem. Písničky, které zpívá na svých vystoupeních patří do zlatého fondu chodské kultury. Jsou to chodské lidové písničky ze zpěvníku Mistra Jindřicha Jindřicha s doprovodem chodských dud a jiných lidových nástrojů upravených pro mužský sbor.

 

 

Domažlické muziky ZUŠ Domažlice

Detail [›]
V současné době jsou na Základní umělecké škole Domažlice tři folklorní soubory a čtyři dudácké muziky. Chasnický dudácká muzika, Študácká dudácká muzika a Malá dudácká muzika v Domažlicích a dudácká muzika doprovázející klenečský Drndálek. Soubory vedou: Jiřina Holoubková, Vlastimil Konrády a Josef Kuneš. Celkově se folkloru na škole věnuje 80 dětí. V tomto roce se soubory s úspěchem zúčastnily ústředního kola v Kyjově.

 

L'Orchestrina

Detail [›]
Soubor vznikl před 12 lety v městečku Roccalumera věnuje se reprodukci typické sicilské lidové hudby. Zúčastnil se mnoha zahraničních festivalů např. na Ukrajině, v Portugalsku, v Bulharsku, Maďarsku, Lotyšsku a v jiných zemí. V ČR účinkuje již potřetí.

 

 

 

Folklorní soubor Úsměv Horní Bříza

Detail [›]
Soubor Úsměv z Horní Břízy nedávno oslavil půlstoletí své činorodé práce s lidovou písní, muzikou a tancem rodného kraje. Nikdo už asi nespočítá, kolikrát za tu dobu vystupoval a kde všude rozdával smích, radost a optimismus. Od samého počátku šel svou vlastní cestou a ta vynesla soubor až na vrchol pyramidy českých folklorních souborů a k dvojnásobnému vítězství na republikových soutěžích. Uměleckým vedoucím je Zdeněk Bláha, choreografkou Věra Rozsypalová.

 

Národopisný soubor Postřekov

Detail [›]
Národopisný soubor Postřekov ve svém letošním tradičním "Vonkýnku" uctí pobyt Jaroslava Špillara v Postřekově. Špillar - král chodských malířů - zde pobýval v letech 1898-1900 a místní lid a jeho život se mu stal inspirací pro jeho tvorbu. Zaslouží si malou připomínku v podobě programu, který bude plný chodských písniček, tanců a zvyků. Chcete-li se pobavit a případně i něco nového dozvědět, rozhodně si nenechte letošní Vokýnko ujít.
Dětský soubor Postřekov
My sme děti z Potřekova, máme rádi muziku, písničku si zazpíváme, při chlupatým puklíku. Túze rádi tancujeme, dohromady v kolečku, zazpíváme, zahrajeme, Potřekovskou písničku.

 

Domažlická dudácká muzika

Detail [›]
Vznikla v roce 1994 jako Mladá dudácká muzika. V roce 1998 se přejmenovala na Domažlickou dudáckou muziku. Interpretuje původní lidovou hudbu z Chodska. V roce 2001 vydala první CD "Ha ty svatyj Vavřinečku".

 

 

MCD Genslik Kulubu

Soubor byl založen v roce 2005. Členové souboru předvádějí tradiční tance z různých oblastí Turecka. Účasní se mnoha projektů v rámci Evropské unie a vystupují na foklorních festivalech v Turecku (Adana) i v zahraničí, např. v ČR (Brno), v Italii (Potenza) atd.

Chodský soubor Mrákov a dudácká muzika

 

Detail [›]
Soubor Mrákov byl založen v roce 1961 a od té doby seznamuje posluchače s lidovou kulturou dolního Chodska při vystoupení na různých slavnostech a folklorních festivalech u nás i v zahraničí.

 

Dětský soubor Mráček

Vznikl v roce 1989. Šíří krásy krojů, písní a tanců chodského kraje. Soubor má vlastní dudáckou muziku Bulácí.

 

Sestry Kuželkovy

Detail [›]
Se svými potomky již ve dvou generacích prezentují chodské písničky v dvojhlase a trojhlase s doprovodem duo dudy, housle - dudy, i a kapela. Mezi nejoblíbenější patří písně s lyrickým námětem.

 

 

Dunsmuir Scottish Dancers

Detail [›]
Americký soubor předvádí skotské tance country dances, Higland dances a step dancing. Tato skupina z oblasti Greater San Francisco Bay Area se věnuje udržování tradice skotských tanců. Její repertoár zahrnuje čtyři století vývoje těchto tanců. Dobové kostýmy a hudební aranžmá nám pomohou jejich historii ještě více přiblížit.

 

Konrádyho dudácká muzika

Detail [›]
KDM vznikla v roce 1955. Za více jak 50 let získala nejvyšší uznání a ocenění nejen doma, ale i za hranicemi. S KDM natočila chodské písně pro rozhlas řada nejlepších zpěváků a zpěvaček a v roce 2005 oslavila 50. výročí založení.