Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Vážení spoluobčané, návštěvníci Chodských slavností - Vavřinecké pouti 2010,

buďte vítáni na oslavě největšího svátku Domažlic i celého podčerchovského kraje. Opět se naše město zaplní desetitisíci příznivci chodského folkoru i řady dalších hudebních a společenských žánrů. Věřím, že si všichni najdeme řadu hodnotných kulturních pořadů, které nejen pobaví, ale též každého obohatí svým obsahem, který má za cíl prezentovat zdejší rázovitý kraj.

Vím, že není v silách nikoho z nás stihnout návštěvu všech pořadů z bohatého kulturního programu, proto bych chtěl připomenout jen některé, které by neměly uniknout Vaší pozornosti. Určitě to je chodské oratorium O Markétě, Dudácké štandrle, Módní přehlídka aneb Kroje trochu jinak atd. atd.

Závěrem tedy ještě jednou příjemné prožití letošních Chodských slavností - Vavřinecké pouti a na shledanou u podií.

starosta Domažlic, ing. Miroslav Mach


P.S. Bude mojí milou povinností mezi námi všemi přivítat i hosta nejvzácnějšího, prezidenta republiky Václava Klause, který k nám po roce opět zavítá. Je to mimořádná událost znásobená tím, že není obvyklé, aby hlava státu po tak krátké době přijela na stejné místo znovu. Tentokrát se tak stane v sobotu 14. srpna v 11 hodin, kdy bude Václav Klaus účasten pořadu "S Plzeňáky za folklorem - živě z Chodska" přenášeném z podia u brány Českým rozhlasem v přímém přenosu. Ve 13 hodin se pan prezident setká s pozvanými hosty na radnici.

1955 – 2010

– toto úctyhodné časové rozpětí mnoha desetiletí najde za několik dní své zrealizované pokračování v podobě již 56. Chodských slavností – Vavřinecké pouti, kdy po celý víkend ožijí všechna pódia v centru města zvuky lidové hudby v podání chodských i hostujících souborů.

Městské kulturní středisko se snaží naplnit každoroční program hodnotnými pořady, které jsou pečlivě připravovány mnoha režiséry i účinkujícími samotnými. Kromě těch tradičních, jakými jsou v tomto roce např. setkání s lidovými vypravěči, dudácké štandrle, setkání přespolních dudáckých muzik, klenotnice v letním kině aj., se představí pořady zcela nové, které si jistě najdou své příznivce. Na tomto místě bych rád zmínil alespoň jeden za všechny – chodské oratorium, hudebně scénické představení „O Markétě“, které zazní na pódiu u brány na náměstí v sobotu 14. 8. od 21.00. Své neodmyslitelné místo mají ve folklorním hlavním programu i žánrové výlety, jakými jsou rockové Ozvěny folkloru, historická a pouliční vystoupení na Jarmareční scéně či nedělní posezení při dechové hudbě.

Přejme tomuto svátku naší tradiční chodské kultury to, aby byl i tento ročník důstojným setkáním muzikantů a zpěváků z kraje pod Čerchovem a jejich hostů a zároveň aby splnil co nejvíce očekávání návštěvníků i z těch nejvzdálenějších koutů naší země a z blízkého i vzdáleného zahraničí.

Mgr. Kamil Jindřich, ředitel MKS Domažlice

O festivalu

Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů.

Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955. V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí.

Stěžejní část programu je věnována zejména místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí.

Hlavní Program se odehrává na několika scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města.

Další informace v Městském informačním centru.