Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2015 / Odhalení Pomníku na Baldově

Odhalení Pomníku na Baldově

 Nenechte si ujít odhalení obřího pomníku

   V den zahájení Chodských slavností bude na Baldově ohalen kalich z dílny

Václava Fialy.  Slavnostní akt začíná v 17 hodin.

  Během první poloviny letošního roku dostál vrch Baldov u Domažlic celé řady změn. Nejen, že tam byl opraven podstavec pro obří kalich, který tam bude slavnostně odhalen v den zahájení Chodských slavností, ale na Sochařské stezce také přibyly nové sochy z dílen sochařů, kteří se zúčastnili letošního Sochařského sympozia TUSTA SCULPTA.

  To se v Domažlicích konalo na přelomu června a července. „Jsem rád, že tradice letních sympozií pokračuje. Loni jsme měli sklářské a letos sochaři pracují s kamenem. Rád bych tímto poděkoval našim partnerům nejen za finanční pomoc,“ řekl v úvodu slavnostního zahájení akce ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska v Domažlicích Kamil Jindřich.

  Sochaři pracovali týden v zahradě augustiniánského kláštera. Doprovázelo je přitom velmi horké počasí. Šestice umělců z celého světa se tím ale nenchala odradit. „Sochařské sympozium v žule, které trvá pět dní, je téměř nesmysl a proto sem zveme autory, o kterých víme, že dokáží pracovat s takhle těžko opracovatelným kamenem. Nakonec se ukázalo, že někteří jsou takového druhu, že pět dní je na ně strašně moc a odjeli již v polovině týdne, protože byli hotoví. Asi budeme sympozium zkracovat pouze na víkend nebo na jedno odpoledne,“ zavtipkoval během slavnostního ukončení sympozia sochař Václav Fiala.

  Sochařskou stezku na Baldov tak nyní zdobí sedm nových soch. Reinhard Mader z Německa vytvořil kamenný fragment připomínající kůru, kterým prostupuje kus červeného železa. Německý sochař Toni Schebeck, který v Domažlicích tvořil podruhé, ovšem jeho loňské dílo bylo odvezeno do partnerského města Furth im Wald, letos minimalisticky přetočil čedičový krystal a vytvořil tak zajímavý kousek do přírodní baldovské galerie.

  Sám klatovský autor Václav Fiala pracoval prý z toho, co zbylo, tedy z dlouhých žulových kamenů, které slepil dohromady. Prochází jimi dlouhý žlutý slunečný paprsek.

  Dalším autorem netradičního díla je Zdeněk Hůla, který si kámen vyhlédl již v lomu. Jeho socha se jmenuje Mrak a bod.
Dalším významným sochařem, kterého se letos Václavu Fialovi podařilo do Domažlic pozvat úplnou náhodou, byl americký autor John Weidman, který za ním přijel na návštěvu i se svou manželkou. „John je člověk, který je velmi cílevědomý, nepodléhá tvaru kamene a chce do toho vložit svoji myšlenku, takže se ukrutně nadře.

  Celých deset let jsem ho sem chtěl pozvat a teď přijel sám. John ve svých 73 letech pracoval 12 hodin denně v tom horku a jeho žena mu pomáhala až úplně zkolabovala, ztratila hlas, dostala horečku, ale John své dílo dokončil a když byl hotov, udělal to, co já u něj obdivuji. Začal dělat další sochu. Kdybychom ho dnes nevyhnali, tak pravděpodobně tady bude dělat další a další, dokud nedojde materiál, dokud nespálí všechny brusky a dokud nás zcela nevyčerpá. Johne, thank you,“ shrnul Weidmanovu práci Fiala.

  Posledním autorem byl Tilo Ettl. Figuralista pocházející z Bavorska a žijící již 25 let v Česku, který ze dvou tunového kamene 1,5 tuny odsekal a vytvořil na něm muže, jež utíká před kolem symbolizující tak bitevní dění na Baldově.

  Všechny sochy jsou již na stezce instalovány a budou tak k vidění i ve slavnostní den 14. srpna, kdy bude na Baldově odhalen obří pomník ve tvaru kalichu, na kterém letos pracoval právě Václav Fiala. „Kalich je šest metrů vysoký, široký 3 metry, váží 50 tun a je ze žuly. Je složený ze zhruba 10 až 12 tunových dílů, které je možné převážet,“ prozradil o svém monumentálním díle sám autor.

  Program slavnostního odhalení kalichu začíná na Baldově v 17 hodin, kdy zazní státní hymna České republiky. Následovat budou projevy představitelů města a také těch, kteří se na tvorbě kalichu podíleli. Následně zazní také husitský chorál Kdož jste boží bojovníci, který si s Čerchovanem, Chodským souborem Mrákov a Národopisným souborem Postřekov bude moci zazpívat i veřejnost.
Miloš Novotný poté představí svoji novou knihu Bitva u Domažlic, která mapuje právě období Husitů a především potom osudnou V. křížovou výpravu.
Na závěr vystoupí kapela Gnomus.

Text:(bub)

 

Baldov jízdní řád

 
   Domažlice - Baldov      
      jen  14.8.2015      
15:30 16:00 od Dom.Poděbradova - č. 6 18:40 19:10
15:34 16:04   Dom. Benešova II   18:36 19:06
15:37 16:07   Odbočka Baldov - turistická cesta   18:33 19:03
15:40 16:10 Odbočka Baldov
silnice nad Luženičkami
od 18:30 19:00

 

Detail [›]
Detail [›]