Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2015 / Účinkující

Účinkující

 

NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV

„Potřekovská chasa, jaká je to krása, dyž vona zatupá, šechno se votřásá!“
http://www.postrekovo.cz/ [›] 

 

 

Detail [›]KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA
KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KONRÁDYHO DUDÁCKÁ MUZIKA

KDM vznikla v roce 1955. Za více jak 50 let získala nejvyšší uznání a ocenění nejen doma, ale i za hranicemi. S KDM natočila chodské písně pro rozhlas řada nejlepších zpěváků a zpěvaček a v roce 2005 oslavila 50. výročí založení.

http://www.kdm-cz.eu/

 

 

DOMAŽLICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA

DDM patří k předním souborům prezentujícím chodskou dudáckou hudbu v různých stupních úpravy. V roce 2014 oslavil neuvěřitelných 20 let své existence.
Většina jejích členů jsou profesionální hudebníci, kteří hudbu vystudovali na konzervatořích a vysokých hudebních školách, v současné době někteří z nich působí jako pedagogové a výkonní umělci. Zpěváci Domažlické dudácké muziky se stali v roce 2007 Laureáty festivalu ve Strážnici za výjimečnou interpretaci chodské lidové písně.
Za dobu své existence navštívila DDM více než polovinu evropských zemí včetně Ruska a Pobaltí a absolvovala úspěšná mimoevropská turné po USA a Japonsku, vydala svá dvě profilová CD a na mnoha dalších se podílela. Posledním CD jsou chodské koledy, které natočila pro Český rozhlas v roce 2013.

http://www.dudacka.cz/

Detail [›]

 

 

 

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

DĚTSKÝ SOUBOR POSTŘEKOV

„Potřekovo pěkná ves, haldom taldom haldom dom, hukous divči kapzu pes, haldom taldom haldom dom.“ 

 

 

 

 

HALTRAVAN

 

Mužský pěvecký sbor Haltravan z Klenčí pod Čerchovem má devět členů. Byl založen v roce 1984 sólovými zpěváky Albertem Švecem a Oldřichem Heindlem. Písničky, které zpívá na svých vystoupeních, patří do zlatého fondu chodské kultury. Jsou to chodské lidové písničky ze zpěvníku Mistra Jindřicha Jindřicha s doprovodem chodských dud a jiných lidových nástrojů, upravených pro mužský sbor. Písničky pastýřské za doprovodu zvonků a selského nářadí. Vojenské písničky za doprovodu holí a některé v doprovodu famfrnochu. Mužský pěvecký sbor Haltravan své písničky, kterých je nezpočet, zpívá po celé České

 

CHODSKÝ SOUBOR MRÁKOV A DUDÁCKÁ MUZIKA

Chodský soubor Mrákov byl založen v roce 1961 a od té doby seznamuje posluchače s lidovou kulturou dolního Chodska při vystoupení na různých slavnostech a folklorních festivalech u nás i v zahraničí.
http://www.mrakovskysoubor.cz/ [›] 

 

 

Detail [›]

 

 

 

 

 

Detail [›]DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK
DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK

Dětský soubor Mráček vznikl v roce 1989. Šíří krásy krojů, písní a tanců chodského kraje. Soubor má vlastní dudáckou muziku. Členskou základnu tvoří děti 5 – 15 let.

Mráček příležitostně vystupuje na různých kulturních akcích. Každoročně nás můžete vidět na Chodské hyjtě v Mrákově, na Chodských slavnostech v Domažlicích a na MFF v Klatovech.
Pásma, která předvádíme, jsou zaměřena na zvyky a hry dětí na Chodsku vztahující se k různým ročním obdobím, např. „Dětské vánoce na Chodsku“, Muzikantská Cecilka, “Pikšvonc“ – hry na pastvě. Má také vlastní dudáckou muziku, kteří si říkají DRÁTENÍCÍ.
V roce 2014 jsme úspešně oslavili 25. výročí založení souboru.

http://www.mracekmrakov.unas.cz/

 

 

 

Detail [›]SESTRY KUŽELKOVY
SESTRY KUŽELKOVY

SESTRY KUŽELKOVY (MARIE FREIOVÁ A JANA HOJDOVÁ)

Se svými potomky již ve dvou generacích prezentují chodské písničky v dvojhlase a trojhlase s doprovodem duo dudy, housle - dudy i a capella. Mezi nejoblíbenější patří písně s lyrickým námětem. 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA
DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

DECHOVÁ KAPELA DOMAŽLIČANKA

V listopadu 2000 byla založena nová dechová kapela s názvem Domažličanka, kapelníkem se stal Jan Mleziva z Domažlic. Její repertoár je velmi široký, od písniček dechových, tanečních až po písničky jiných hudebních žánrů. 

http://domazlicanka.cz/

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA DUPALKA
DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

DECHOVÁ KAPELA DUPALKA

Dechovka působící v západočeském regionu již více než 15 let má ve svém repertoáru nejen písně z chodského kraje, jižních Čech a Moravy, ale i taneční a populární skladby.
http://www.dupalka.wz.cz/ [›] 

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA
DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA

DECHOVÁ HUDBA HÁJENKA

Soubor hraje taneční muziku, ale v dechovkovém žánru se zaměřuje na upravování chodských písniček, kterými pak reprezentuje Chodsko na festivalech, jako je např. Kubešova Soběslav, Vačkářův Zbiroh, Strážkovice Ády Kubaty, Chodské slavnosti atd. 

 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ HUDBA HORALKA
DECHOVÁ HUDBA HORALKA

DECHOVÁ HUDBA HORALKA

Kapela vznikla před 34 lety, založil ji Karel Bastian spolu s Václavem Wiesnerem. Současným kapelníkem je Josef Kubalík. Tato dechová hudba hraje na koncertech, slavnostech, tanečních zábavách a plesech a také na festivalech dechových hudeb, např. v Trhových Svinech, Třeboni, Soběslavi atd. 

http://www.horalka.webz.cz/

 

 

Detail [›]DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“
DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

DECHOVÝ ORCHESTR „LIDUŠKA“

Dechový orchestr „Liduška“ ZUŠ Domažlice pod vedením Jiřího Huřťáka se s úspěchem, stejně jako folklorní soubory, účastní různých koncertů, festivalů a soutěží. Orchestr se stal zásobárnou hudebníků, kteří doplňují i zakládají vlastní dechové hudby. 

 

 

Detail [›]DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA
DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA

DECHOVÁ KAPELA STAVOVANKA

Netradiční chodská dechovka Stavovanka Jana Votruby vznikla v roce 1984, původně jako Domažlická dvanáctka a Jásavanka. Tento soubor je zaměřen na lidové písničky z Chodska a Pošumaví, na skladby klasiků české dechovky a taneční hudby. 

 

 

 

DECHOVÁ HUDBA VRCHOVANKA

 

Dechová hudba Vrchovanka z Mrákova u Domažlic, s kapelníkem Petrem Němcem, byla založena v květnu roku 1995 za pomoci pana učitele Stanislava Švandrlíka.

V této dnešní podobě v počtu dvanácti stálých členů hraje od roku 2005. S věkovým průměrem 30 let je nejmladší dechovkou na Chodsku. Je to amatérská kapela složená převážně z bývalých žáků ZUŠ v Domažlicích. Sólovými zpěváky jsou Martina Pincová, Jana Randová, Marta Růžková, Jiří Kupilík a Petr Němec. Kapela účinkuje na různých festivalech, koncertech, plesích a zábavách, převážně v západních Čechách.V jejím repertoáru je jak dechová tak i taneční hudba.V roce 2008 Vrchovanka natočila svoje první CD, na kterém můžete najít 20 písniček z Chodska, z jižních Čech i z Moravy.

http://www.vrchovanka.unas.cz/

 

Detail [›]

 

 

 

 Dechová hudba Krajanka

 KRAJANKA je dechová kapela špičkových profesionálních muzikantů z Prahy. Vznikla v roce 1990 a od počátku je kapelníkem KRAJANKY Václav Hlaváček. Koncerty doma i v zahraničí, účinkování v televizi a rozhlase, řada Mg kazet a CD disků a vítězství ve finále Polka-fest 1993 hovoří o úspěších, které zařadily Krajanku mezi špičkové dechové orchestry Čech a Moravy. Muzikanti a zpěváci vytvářejí báječnou atmosféru. Tím si KRAJANKA získává přízeň stále více posluchačů. Přesvědčte se i vy o kvalitách kapely, která má v repertoáru jak lidové písničky, tak i dixi a tradicionály. 

Detail [›]
 

 

 

 

Ženský pěvecký sbor Canzonetta z Domažlic

Sbor má více než 20 členek. Repertoárem se skládá od barokní muziky, klasiky, lidovek, folkóru až po muzikály a spirituály. O Chodských slavnostech vystoupí v pořadu Bulačina v sobotu 9.8.2014 od 13.00 hodin pod Chodským hradem.

 

 

Detail [›] 

 

 

 

 

ČERCHOVAN

Pěvecký sbor Čerchovan působí v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901 a působí za podpory města Domažlic. V současné době ho tvoří přibližně 50 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr Marek Vorlíček.
Sbor se zabývá především duchovní hudbou, ale nevyhýbá se ani opeře, stylizované středověké hudbě či spirituálu. Součástí repertoáru jsou samozřejmě i sborové úpravy českých lidových písní.
Při uvádění vokálně-instrumentálních děl sbor spolupracuje s různými orchestry a profesionálními sólisty. Sbor účinkoval také s Plzeňskou filharmonií. Čerchovan je pravidelně zván k vystoupením ve Spolkové republice Německo, koncertoval též několikrát ve Francii a Holandsku.
V roce 2001 sbor natočil CD se skladbami Stabat Mater Jakuba Jana Ryby a Requiem c-moll Georga Lickla. Obě skladby byly nahrány ve světových premiérách.V roce 2005 sbor natočil druhé CD se skladbami Magnificat od Šimona Brixiho, Adoro Te, Ave Maria, Pater Noster, Salve Virgo a Regina Coeli od Jakuba Jana Ryby.

www.cerchovan.cz

 
Detail [›]

 CIMBÁLOVÁ MUZIKA JOŽKY SEVERINA

Byla založena skupinou muzikantů kolem dalšího z generace Severinů, Jožky ml. Není divu, že brzy na Slovácku zdomácněla, už proto, že se v muzice sešli muzikanti „stejné krevní skupiny“ a taky proto, že muzika svým pojetím vychází z tradic cimbálových muzika na Podluží.

S muzikou se setkáte na tvrdonských národopisných slavnostech, ve Strážnici na soutěžích o Nejlepšího verbíře Slovácka, na řadě folklórních akcí na Podluží, ale i jinde, potkáte ji na hodech, předhodovních zpíváních, výstavách vín a podobně.

S Cimbálovou muzikou Jožky Severina spolupracují Julie Kučerová – Severinová z Tvrdonic, Jana Janošková z Lužic, Lubomíra Tomanová z Hodonína, zpěváci z Horňácka - bratři Luboš a Dušan Holí, Karel Čapka z Hrušek, František Studenka z Tvrdonic, Lubomír Málek z Uherského Brodu a jeho dcery Jitka Málková a Táňa Málková, mužácké sbory z Lanžhota, Kostic a Tvrdonic, Týnce, Moravské Nové Vsi, Ladné, Hrušek, Staré Břeclavi a další.

http://www.cmjs.cz/

 

Detail [›]

 

 
MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR KOSTICE - TVRDONICE

Mužský pěvecký sbor Kostice - Tvrdonice má velkou tradici. Původní sbor byl založen dle dochovaných pramenů již v roce 1927. Od toho data působí vlastně mužský sbor s malými přestávkami až doposud.

Je určitě velkou nadsázkou a troufalostí tvrdit, že jsme pokračovateli mužského sboru z Tvrdonic, kde působili takoví zpěváci jako Jožka Severin (v současném sboru zpívá jeho syn Jožka Severin mladší, který je zároveň uměleckým vedoucím sboru), Jožka Rampáček, Jan Kružík, František Studénka a další.

http://www.kostice.cz/spolky-sdruzeni/muzsky-sbor-kostice-tvrdonice/

 

 

Detail [›]

Taneční divadlo Bufo

Taneční divadlo BUFO bylo založeno v roce 1992 choreografem Martinem Packem a režisérem Janem Menšíkem. Členy souboru jsou bývalí tanečníci a to jak profesionální tak amatérští.

BUFO, jehož název v sobě skrývá zkratky slov budoucnost folklóru, patří k nejoriginálnějším neprofesionálním tanečním souborům v tuzemsku. Programově se snaží nezařazovat se ani mezi folklorní skupiny, ani mezi pohybová divadla. Zaměřuje se jak na dějové inscenace, tak i na pořady kombinované z jednotlivých tanečních čísel.

http://www.bu-fo.cz/

 

Detail [›]

 
PRÁCHEŇSKÝ LIDOVÝ SOUBOR ZE STRAKONIC

 

Prácheňský soubor se zabývá udržováním a prezentací lidových tradic a tanců které se dříve odehrávaly na jihočeské vesnici.

Základem tohoto souboru je dudácká muzika, ve které hraje alespoň jeden nebo raději více dudáků. Dudy pak doplňují housle, klarinety a basa a máme tu dudáckou muziku v celé její kráse. Lidové písně z Prácheňska ve dvoj- a trojhlasé úpravě v podání dívčí pěvecké skupiny jistě zaujmou každého posluchače. Jestliže pěkná muzika a zpěv lahodí uším, je potřeba dopřát zážitek očím. Ten přináší už první pohled na krásné lidové kroje, ve kterých celý soubor účinkuje, a jejichž krása vynikne zejména při vystoupení taneční skupiny. V jejím provedení před očima diváků ožívají lidové tance, tradice a zvyky. Bohatý repertoár písní a tanců se vztahuje k tradicím udržovaným v průběhu celého roku na staročeské vesnici. Při vystoupení Prácheňského souboru v prácheňských krojích tance jako Mazurka, Konopická ale třeba i Masopust, při kterých zaznívají lidové písně z Jižních čech. Soubor se věnyuje lidovým písním z Prácheňska ve dvoj a trojhlasé úpravě v podání dívčí pěvecké skupiny. Kromě nich má soubor ve svém repertoáru také skladby barokních mistrů a novodobých autorů.

 

 

Detail [›]

 

 

 

 

TCHAJ-WAN:

Soubor Taipei Grass Mountain Folk Orchestra založil Dr. HUANG TSUNSHIN v Yang-Ming Mountain 1992. (původní název je Grass Mountain)

Od svého založení se soubor Taipei Grass Mountain Folk Orchestra věnoval zachování, výzkumu a rozvoji tradičního čínského lidového umění.

 

Díky úsilí současného vedoucího p. Huang soubor vystupuje v kulturních centrech po celém Tchaj-wanu, v národním divadle v Tchaj-pej a v rámci několika turné po celé zemi soubor uspořádal více než 900 koncertů.

 

Více než 42 krát vystupoval orchestr v zámoří - v Asii (Thajsko, Hong Kong), v Africe (Egypt) a v evropských zemích (Řecko, Francie, Německo, Česká republika, Polsko, Litva, Estonsko, Ukrajina, Holandsko a Belgie. Výbor pro kulturní záležitosti Tchaj-wanu vyhodnotil soubor v roce 1999 jako nejvýznamnější umělecký soubor a soubor získal vedoucí postavení při prezentaci umělecké činnosti v zahraničí. Další ocenění za “Vynikající představení” soubor obdržel od tchajwanského vládního výboru Yuan. Není pochyb, že Taipei Grass Mountain Folk Orchestra se dostává do středu pozornosti a sklízí velké úspěchy na světové scéně lidové hudby.

 

 

 

Neil Chambers

Před mnoha lety jsem si vyrobil své vlastní dudy a někdo mi jen tak žertem řekl, že hezké dudy nikdy nehrají dobře. Ale moje hrály.
Skotské dudy jsou příbuzné northumberlandským dudám, přičemž oba druhy pocházejí z pasteveckých dud. Irské dudy se také nazývají Uilleann (loket) a varhanní dudy (ještě dnes se na ně hraje v kostelech).

 

Při naší vzopínce na Neila Smithe zahraji skladbu, kterou jsem mu hrál na pohřbu. Nazývá se Mrs Jamesons Air (slovo „air“ zde lze nejlépe vysvětlit jako píseň beze slov). Rovněž zahraji melodii, která je velmi oblíbena jak na irských, tak na northumberlandských dudách.

Zahraji také několik tanečních melodií v 3/4 rytmu, kterám se říká jigy a na závěr přidám soubor tanečních skladeb v 4/4 rytmu, nazývaných reels (rejdovák)

V neděli bude mým prvním příspěvkem „air“ - skladba pro ty, kteří vzpomínají na své přátele a rodinné příslušníky, kteří jsou daleko od nich.

Dalšími skladbami budou jeden jig a dva reely – říká se jim písně na brzkou shledanou ('see you soon' set)

 

 

TURECKO:

CINAR KULTUR SANAT VE GENCLIK KULUBU DERNEGI

 

MLÁDEŽNICKÝ KULTURNÍ SOUBOR Z MĚSTA CINAR

Soubor založili v roce 2010 zkušení tanečníci a choreografové. Soubor pod jejich vedením předvádí bohatou kulturní tradici Anatolie za použití nejmodernější techniky. V souboru účinkují děti i dospěli a svoji činnost provozují pod Univerzitou Baskent v Ankaře. Proto většina členů souboru studuje na této univerzitě. Soubor předvádí tance z 5-6 různých oblastí Turecka, např. tance “Horon”, “Halay”, “Zeybek”.

 

BORDUNIAK

 

KÖNIGLICH „F „ REGENSBURG

 

Dudy a niněra jsou charakteristickými nástroji souboru Borduniak. Název Borduniak je odvozen od slova Bordun, které znamená hluboký tón – bručák.

 

BORDUNIAKpředvádí převážně lidovou taneční hudbu východního Bavorska. Muzikanti hrají bez pevné partitury nebo programu, jen tak podle nálady, momentálního rozpoložení i podle odezvy publika spontánně rozehrávají tóny, melodie i písně - stále nové a různé.

 

 

BORDUNIAKnevyhledává vystupování na pódiích a dává přednost hraní a zpívání v kruhu přátel, v hostincích, na vesnických slavnostech, jejich snahou je, aby na tanečních zábavách tanečníky utancovali. Je to tradiční živá muzika, ke které se s radostí přidáte, budete zpívat nahlas spolu s kapelou a nadšeně tancovat. Tyto neokázalé zábavy a vlastní radost z volného muzicírování jsou to, co Borduniak vyhledává.